У дитячому віці розвиток панічних атак відбувається спонтанно, але через деякий час діти починають пристосовуватися до свого дивному стану, тому дуже швидко пов'язують панічну атаку з певною обстановкою і умовами. Добре пам'ятаючи, наскільки неприємною є панічна атака, діти ухиляються від ситуацій, що ведуть до агорафобії. Діагностування агорафобії відбувається в тому випадку, якщо поведінка дитини сильно порушене, змінився нормальний ритм життя. Особливо це стосується відвідування шкільних занять, ігор в громадських місцях, занять спортом, та інше.

Слід зазначити, що в порівнянні з дорослими пацієнтами, до дітей застосовуються інші діагностичні критерії. Велике значення надається таким факторам, як неспокій про виникнення панічних атак і в майбутньому, поведінкові зміни. Щоб стверджувати, що дитина страждає панічним розладом, необхідно проведення медичного обстеження. Тільки в цьому випадку можна виключити наявність медичних причин, що викликають дані симптоми. Проведення ретельного скринінгу рекомендується також у відношенні інших тривожних розладів, і серед них соціальні фобії, ДКР. Відомо, що первинної проблемою може стати будь-яке з них, панічні атаки можуть виявитися вторинної симптоматикою.

Прогноз

Якщо призначено і проводиться правильне лікування, то у дітей та підлітків завжди сприятливий прогноз лікування даного розладу. Причому, це стосується як випадку з агорафобією, так і за відсутності такої. Не слід вважати, що захворювання може зникнути просто так, самостійно. При відсутності адекватного лікування підлітки в більшості випадків кидають школу, вони уникаю суспільства, і починають вести життя відлюдників. У деяких випадках такі діти демонструють суїцидальну поведінку.


Іноді виникають ситуації, коли може здатися, що панічні атаки перестали переслідувати дитину, вони відступили. Дійсно, часом виникає тривала ремісія, але рецидив дає про себе знати навіть через роки.

При лікуванні дітей від панічного розладу в даний час застосовується як медикаментозна терапія, так і поведінкова. Особливість лікування дітей полягає в тому, що поведінкова терапія може бути розпочата лише в тому випадку, коли панічні атаки купіруються за допомогою медикаментозних препаратів.

Особливості лікування панічних атак у дітей

Для лікування панічних атак в наш час широко застосовуються бензодіазепіни. Вони дозволяють дуже ефективно контролювати даний розлад особистості, і призначаються пацієнтам будь-якого віку, в тому числі, їх виписують і пацієнтам дитячого віку. Бензодіазепіни мають седативну дію, і тому слід враховувати, що вони можуть вплинути на здатність дитини до навчання, погіршити запам'ятовування навчального матеріалу. У той же час розвиток SSRI- ефекту відбувається повільно, тому лікарі нерідко призначають короткі курси бензодіазепінів, до того часу, поки ефект дасть про себе знати.

Значне місце відведено поведінкової терапії, для лікування дітей вона є кращою, тим більше, якщо у дитини присутні ознаки агорафобії. Подібні симптоми медикаментозному лікуванню подаються досить складно, тому що діти навіть через час бояться, що панічні атаки повторяться. Такий стан може тривати досить довго, незважаючи на те, що медикаментозна терапія усуває напади панічних атак. Лікування дитячих панічних розладів завжди проводиться індивідуально, так як у кожної дитини своя реакція на дане захворювання.