Втамування голоду, спраги, необхідність у відпочинку - природні потреби людини, а до того, що природно для нашого організму, ми ставимося спокійно поки .. поки мова не заходить про пітливості.

Більшість людей намагається ретельно приховувати сліди цього фізіологічного процесу або уникнути їх появи. А ті, у кого відзначається сильне потовиділення, по-справжньому страждають від цього явища.

Гіпергідроз (посилене потовиділення) абсолютно природний в деяких ситуаціях: при фізичних або психологічних навантаженнях, у спеку, при знаходженні в задушливому приміщенні з високою вологістю. Якщо ж пітливість постійна і не є реакцією на зазначені зовнішні фактори, то можна говорити про патологічний гіпергідроз, який буває первинним і вторинним.

Як правило, при вторинному гіпергідрозі потіє все тіло, а сам він є одним з наслідків якого або патологічного процесу в організмі. Наявність інфекції, запального процесу, захворювання ендокринної, серцево-судинної або нервової системи, алкоголізм, вживання наркотиків, харчове отруєння - у всіх цих випадках може спостерігатися сильне потовиділення. При вторинному гіпергідрозі боротися потрібно не з наслідком, а з причиною.

Для первинного гіпергідрозу характерно локальне посилене потовиділення і відсутність зазначених вище причин.


Методик лікування первинного патологічного гіпергідрозу як консервативних, так і хірургічних існує досить багато.

При цьому жодна з них не дає гарантій, що через час проблема не з'явиться повторно, і практично всі методи лікування (крім дотримання дієти і правил гігієни) мають побічні ефекти.

• Використання алюмохлорідов (лікувальних дезодорантів-антиперспірантів) вимагає тривалого застосування і може призвести до подразнення шкірних покривів.

• Курс лікування електрофорезом (за схемою - 1 процедура на тиждень) дає ефект після 8-9 сеансу. Можливі опіки, свербіж, роздратування і почервоніння шкіри.

• Курсовий прийом ліків (тільки за призначенням лікаря) може супроводжуватися не тільки неприємними відчуттями (сухість у роті, сонливість, нудота), а й призвести до порушення зору.

• Ін'єкції ботулотоксину А - досить дорогий курс лікування і його необхідно повторювати кожні півроку.

• Симпатектомія - перетинання або пережатие нервів. Тривалість позитивного післяопераційного ефекту триває кілька років, але можуть бути серйозні побічні ефекти.

• Вишкрібання шкіри зсередини - ефект може бути тимчасовим (півроку), операція чревата рубцями і некрозом шкіри.