Музика вплетена в наше життя дуже органічно. Ми говоримо з різною інтонацією, "муркотів" собі під ніс улюблені мелодії, отстукивать ритм ногою під танцювальну музику, наспівуємо колискові своїм малюкам.

Наш малюк, ледве йому виповнилося 2 місяці, посміхається у відповідь на знайомий рідний голос мами, в чотири він уже угукает і улюлюкає. Він росте, а мама наспівує йому пісеньки, розповідає примовки і потішки, адже вони доставляють велику радість для малюка. Улюблені шумові інструменти в цей час - різні брязкальця, малюк з великим завзяттям тягнеться до них і витягує найпростіші звуки. До таких брязкальцям можна додати різні баночки, насипавши в них крупу, розфарбувати разом з малюком і по черзі трясти, вслухаючись у шелестіння і шарудіння. А дзвінкі стакани і келихи? Вони дуже привертають увагу малюка. Цей звучить так, а цей а якщо ще в них додати води, та ще й кольоровий, спробувати постукати під музику. Найбільше задоволення для дитини в цьому віці - брати участь у процесі, творити, створювати, ламати, збирати, гриміти. Це дослідження звучного світу: стук паличками, дзвін від зв'язки ключів, гуркіт каструль, шурхіт папером, до них можна додати і гру на найпростіших музичних інструментах, таких як маракаси, трикутник, бубон. Ці звуки доставляють велику насолоду дитині, тим більше, якщо виходить стукати ритмічно.

Звучить рухлива ритмічна музика і ваша дитина починає рухатися, прихлопувати, притупувати, кружляти. Така активність дитини заворожує.

Отже, наш малюк вже музицирует. Чи можуть батьки і педагоги взяти участь разом з дитиною у цьому процесі і показати йому всю красу музичного мистецтва? Спробуйте, вам це доставить велике задоволення.

На що звертати увагу дитини, що йому говорити, над чим працювати.

Музика розвиває почуття ритму у дитини. Не завжди у вашого малюка буде виходити стукати рівно або в такт, при цьому не слід акцентувати його увагу на те, що не вийшло. Стукайте разом з ним, по черзі, розмовляйте за допомогою ударних інструментів (встановіть діалог), пограйте в повторяшка (один стукає, інший відповідає тим же). Можна спробувати простукати імена мами, тата, улюблених тваринок або уривок з вірша. Головне, щоб не переривався процес гри.

Інтонація в музиці займає величезне місце. Підростаючому музикантові педагог часто каже: Грай виразно, з інтонацією! Наше завдання показати все розмаїття інтонацій в музиці дитині зараз. Зробити це не складно. Якщо ви соромитеся співати пісеньки малюкові, можна читати йому віршики різними голосами: сердито або ласкаво, діловито або соромлячись. Навіть якщо ви не вважаєте себе майстром у співі пісень спробуйте проспівати разом з дитиною простенькі поспівки дотримуючись того ж принципу. Для дитини від року до тр х така гра велика розвага, це захоплююче і заразливо. І ви переконаєтеся на своєму досвіді як швидко, виявляється, він опановує різними інтонаціями, як легко запам'ятовує віршики та пісеньки. У вас загубилися ноти, в потрібний момент кудись поділася книжка з віршами. Пошукайте її разом з дитиною, примовляючи то товстим грубим голосом, як у ведмедя, то тоненьким писклявим, як у мишки: Куди ж поділася книжка? І книжка знайдеться і ваша дитина зможе освоїти нові якості: інтонацію, тембр і висоту голосу.

Тембр голосу та інструментів.

Для визначення тембру голосу гарні всі гри закритими очима з різними варіаціями, ігри в розмову по телефону і т.д. Тембр інструменту найкраще дитина розрізняє, якщо йому грають на цьому інструменті або він пробує сам. Але не кожен батько може похвалитися, що грає на якомусь інструменті, а навіть якщо і грає, то на одному, рідше - на двох. У цьому випадку можна порадити слухати записи, це не ново, весь секрет в тому, як їх слухати.

Змусити дитину слухати складні твори, все одно, що попросити першокласника вирішувати завдання з вищої математики. Потрібно починати з простого. Згадаймо еволюцію, то як розвивалося людство. Спочатку були створені найпростіші інструменти - ударні, потім духові, струнні Не відразу людина перебрався з печер з танцями біля вогнища в розкішні концертні зали з музикою, яку зараз називають класичною.

Ви вже здогадалися, на що я натякаю. Та саме, наше слухання музики або гра на інструментах на перших порах будуть нагадувати танці біля багаття і нехай це вас не бентежить. Звичайно, необхідно сказати й про те, що ваша дитина - індивід, який розвивається в певній культурі і тому, йому будуть близькі ті музичні твори і ті інструменти, які схвалюються і найбільш популярні в нашому суспільстві. Слухаючи ж уривки з музичних творів спробуйте разом з дитиною імітувати ті інструменти, які ви чуєте. Якщо ви хочете звернути його увагу на інший аспект звучала мелодії, наприклад, хто його написав і як називається твір, то краще показати портрет композитора, познайомити автора з вашою дитиною і слухати в русі, тут вам допоможе ваша фантазія. Звучить Політ джмеля Римського-Корсакова, політайте як джміль; звучить тема прогулянки Мусоргського з Картинок з виставки створіть відчуття того, що ви вийшли на прогулянку і ін.


Тут я хочу зазначити наступне. Справа в тому, що у маленьких дітей у цьому віці ще не сформований альфа-ритм (він розвивається лише до 14 - 15 рокам, коли закріплюється формування абстрактного мислення) і їм буде складно сприймати музику з альфа-ритмом. Твори, де присутня дельта-ритм (цей ритм можна почути в Місячної сонаті Бетховена, у багатьох Ноктюрнах Шопена та ін.) Будуть зрозумілі і цікаві дітям. З точністю вказати в яких творах якісь ритми присутні досить складно, це вимагає проведення спеціальних експериментів. Але ви можете самі, судячи з реакції дитини визначити яке твір переважніше давати йому послухати.

Якщо ж вас зацікавила тема сприйняття музики, то можу вам рекомендувати чудову книгу В.І..Петрушіна Музична психологія.

Музика і темп.

Як звернути увагу дитини на різний темп у музиці. Слухання контрастних за темпом творів, а краще зміна темпів в одному творі - ось стежка, яка приведе до результату. Але ви вже знаєте, що пасивне слухання не приведе до нього. Рухайтеся під музику, стукайте, малюйте, використовуйте різні предмети і картинки.

Багато батьків задаються питанням: Як навчити дитину співати чисто і красиво? Насамперед - співайте самі, не важливо виходить у вас чи ні. Якщо ви самі не будете співати, то і у дитини може не виникнути такої потреби. Ви співаєте красиво, чисто, а дитина гундосить. Як бути? Відомо, що багаторазове повторення однієї і тієї ж мелодії може привести до бажаного результату. Але дитину не можливо змусити співати одне і те ж 10 разів. Тоді на допомогу приходить ваша кмітливість. Ви співаєте цю мелодію сидячи, стоячи, голосно, тихо, разом з собачкою, зайцем, весело, сумно, взявшись за руки і т.д. Таким чином, ви повторюєте мелодію стільки разів, скільки вдасться придумати різних модифікацій гри, словом, поки вам і дитині не набридне цим займатися.

В хорошому виконанні проявляється те, як дитина чує висоту звуків. Для того щоб розвинути і загострити сприйняття висоти звуків в музиці для дітей у цьому віці добре використовувати різні предмети, що допомагають зрозуміти це співвідношення. Наприклад, будувати башточку і співати (чим вище кубик, тим вище звук). Або спробувати співати і малювати на вертикально прикріпленому аркуші: малюємо вгору - співаємо вгору, вниз - звук голосу все нижче і нижче.

Ви хочете, щоб ваша дитина грав на якомусь інструменті. Підготовкою до цього можна зайнятися вже зараз. Пальчикові ігри - основа такої підготовки. Такі ігри дозволяють розвинути у дитини координацію рухів, тонкі тактильні відчуття. Відомо також, що велику роль вправи ручками і пальчиками відіграють у розвитку розумової діяльності дитини. З якого часу починати навчання грі на інструменті? Це вирішувати педагогу. Якщо ваша дитина вже готовий до контакту з інструментом, чому б і не спробувати? Багато що залежить від взаємодії між викладачем і вашою дитиною. Від особистості викладача, від його здатності встановлювати довірчі відносини з учнями. У цій статті я не буду розглядати детально цю строну музичного навчання, так як на мій погляд - це окрема робота. Але тут я хочу відзначити те, що маленьким дітям властиво говорити, що вони вже вміють грати, наприклад на фортепіано. І це не дивно. Адже вони витягують з нього звук, цей звук може уособлювати погоню кішки за мишкою, політ пташки чи рев ведмедя. А це вже творчість. Нехай ваш малюк ще не грає Шопена, що не імпровізує на теми Моцарта і Баха, але він грає знайомі йому речі: героїв казок, пісні про своїх улюблених іграшках. І така гра гідна похвали і заохочення. Це ті ж каракулі на аркуші до того, як малюк дійсно почне малювати зрозумілі дорослим зображення.

Ми розглянули деякі аспекти музичного навчання дітей. Кінчено, багато що залишилося за рамками цієї статті. Думаю, що ваша творчість разом з дитиною, ваша фантазія підкажуть вам найцікавіші моменти в цьому захоплюючому процесі. А закінчити цю невелику статтю мені б хотілося невеликими витягами з свого досвіду ведення уроків з маленькими дітьми.

Пропоную дівчинці 3-х років станцювати танець Ліхтарики. Починаємо танцювати, на другому такті вона раптом починає розповідати, що її тато дуже любить фільм Вулиця розбитих ліхтарів. Розглядаємо портрети композиторів. Це Прокоф'єв. Дівчинка 2,4 років: Він що, каву пив ? Вона ж трьома місяцями раніше. Склала кольорові резиночки собі на палець і заспівала ноти за кольорами. (Ми проходили ноти в кольорі).

Хлопчик 1год 8 міс. Граємо на фортепіано. Це зайчики, це вовк. Хлопчик натискає на клавішу і каже: Вовк пісяє, на іншу: Собака пісяє.

Дівчинка 3-х років. Наприкінці уроку ми завжди співаємо До побачення в тональності до мажор. Проходили мажор і мінор. Я граю на фортепіано, вона вгадує що це мажор або мінор. Звучить до мажор, я очікую, що вона знову успішно вгадає, але у відповідь: Так це ж до побачення!