Ліс навесні

Навесні в лісі стає шумно і весело від співу птахів. Багато хто з них щойно повернулися з теплих країн і скоріше за роботу - будувати собі будиночок.

Птахи - прекрасні будівельники. З гілочок, травинок і пір'їнок вони роблять тепле, затишне гніздо, в якому мама-птах відкладає яйця, а потім висиджує їх, зігріваючи своїм теплом. Ось нарешті лопається шкаралупа і на світ з'являються крихітні пташенята. Вони ростуть швидко, і тому весь час хочуть їсти. Щоб нагодувати їх, тато і мама цілими днями ловлять жуків, гусениць, мух. Птахи приносять величезну користь лісі, адже вони у великих кількостях знищують комах-шкідників: жуків-дроворубів, вусанів, короїдів та інших.

Навесні після довгої зимової сплячки прокидаються і виходять зі своєї барлоги ведмеді. Вони самі великі хижаки наших лісів.

Ліс влітку

Літо в лісі - саме ситне пору року. Олені і козулі їдять молоді гілочки дерев, із задоволенням щипають соковиту зелену травичку, люблять гриби, ягоди. А ось білки, летяги і бурундуки трудяться з ранку до вечора: роблять запаси на зиму

У холодний зимовий день їм не доведеться думати про їжу. Сидячи в нірці або дуплі, вони будуть клацати горішки або лущити шишки, щоб поласувати смачними ядерця і насінням.

Влітку у багатьох тварин з'являються дитинчата. Козуленята народяться слабкими, ходити починають тільки через 7-8 днів, тому плямисте забарвлення приховує їх у траві від очей лютого хижака - рисі. Це сильний і спритний звір. Рись легко впізнати за пензликами на вухах і широким лапам. Завдяки їм вона прекрасно лазить по деревах., А взимку не провалюється в снігу. Рись полює на птахів, зайців і косуль.

Ліс восени

Осінь розцвічує листя на деревах самими різними фарбами: жовтими, червоними, багряними. Але налітає вітер і зриває цей святковий наряд. З настанням холодів зникають мухи, метелики, комарі. Тому птахи, які їх ловлять на льоту, відправляються за кормом в теплі країни.

Відлітає смішний кропив'яник з кирпатим хвостиком, красуня горихвостка "веселі зяблики зі своєю дзвінкою піснею і скромний безшумний Козодой.

А ось борсуки своїми короткими товстими лапами з гострими кігтями риють собі, на на зиму глибоку нору з довгими ходами і теплими сухими камерами Перед сном вони нагулюють побільше жиру, посилено харчуючись комахами і дрібними звірками. На випадок небезпеки біля нори завжди кілька отворів: адже хитра лисиця не проти напасти на борсуків, щоб зайняти їх затишне житло.

Восени ліс кличе нас в похід за грибами. Збирати їх - непросте заняття. Спритно ховаються вони під опалим листям, гілками кущів і дерев, в густій траві Зате яку радість відчуваєш, коли в корзинку потрапляє цар грибів - білий гриб. Та й сімейка осінніх опеньків - справжня удача, такі вони смачні! Однак не всім грибам місце на сковорідці. Ось на галявинці красуються яскраво-червоні мухомори, але краще обійти їх стороною, вони дуже отруйні! А ще в лісі хтось часто шарудить листям. Це колючий їжак бігає в пошуках корму: жуків-гнойовиків, турунів та інших комах. Перед зимовою сплячкою він поспішає накопичити жир. Але йому не наздогнати за малятком землерийкою, адже за добу вона з'їдає в чотири рази більше їжі, ніж важить сама. Знищуючи комах-шкідників, землерийка приносить лісі величезну користь.

Ліс взимку

Настала зима, і на землю опустилося пухнасте снігове ковдру. Чим воно товстіше, тим під ним тепліше. Сплять рослини, сопуть уві сні борсуки та їжаки. Іншим тваринам відпочивати ніколи: треба шукати корм. Величезний лось, провалюючись у снігу, обгризає кору з сосни. А горностай, щоб зловити здобич, навіть поміняв руду шубку на білу. Однак хитрі лісові миші ховаються від нього в глибоких норах. Полює на них і хижа сова з гострими кігтями і твердим дзьобом. Тільки такий дзьоб і рятує птахів взимку від голоду. Завдяки йому клести легко розкривають ялинові шишки і дістають насіння, а строкатий дятел витягує з-під кори дерева шкідливих жуків-короїдів. Цікавою білочку немає про що турбуватися: густе хутро сірої зимової шубки зігріє її в морози, а запаси в дуплі не залишать голодною.

Далекосхідний ліс

Далекосхідний ліс населяють унікальні тварини. Їх часто можна побачити в зоопарках. Гімалайського ведмедя легко дізнатися по білому трикутнику на грудях. Так само як і бурий ведмідь, він їсть горішки, жолуді, траву, комах. А за ягодами черемхи або плодами ведмедик забирається на дерева, де для зручності влаштовує з гілок гніздо.

Інший дивовижний звір - тигр. Незважаючи на свої величезні розміри, він пересувається по лісу безшумно. Нападає на оленів, кабанів і косуль. Тигр прекрасно плаває і без праці може зловити черепаху або рибу. Інший хижак - харза. Вона менше тигра, має яскраве забарвлення і довгий хвіст.

Харза спритно лазить по деревах і полює за птахами: незвичайної качкою - мандаринки, яка влаштовує гніздо в дуплі, блакитний сорокою та іншими. А ось виводок Харзи може загнати навіть оленя.

Луг

Немов строкатий килим, луг зітканий із жовтих лютиков, бузкових волошок, кінського щавлю, конюшини та інших трав. На запашний аромат квіток злітаються дзижчать бджоли, джмелі та пурхають метелики. Своїм хоботком вони добувають солодкий нектар. З нього бджоли роблять дуже корисний і смачний мед. З обіду до ночі на лузі лунає стрекотіння зеленого коника. Але спробуй знайди його в гущі зеленої трави! Добре маскується і шкідник рослин - зелений клоп. Тільки не врятуватися йому від коростеля і трусить хвостиком трясогузки. Пташки спритно бігають між стеблинками і скльовують жуків, павуків і гусениць. Під землею потужними кігтистими лапами кріт риє ходи і шукає черв'яків і личинок комах. А високо в небі ллється голосна пісня жайворонка. Пташка співає так дзвінко, що здається, ніби дзвенить дзвіночок.

Степ

Літо в степах довге і спекотне, а зима - коротка і холодна. Тому ховрахи і бабаки більшу частину життя проводять глибоко під землею в своїх норах. Просторі камери в них з'єднуються довгими ходами. За літо звірята накопичують жир, а перед зимівлею завалюють вхід камінням і землею. Головні їхні вороги - тхори і хижі птахи: орел, лунь. Вони парять високо в небі, розкинувши крила і виглядаючи здобич. Навесні з теплих країв повертаються дрохви і журавлі-красавки. У цей час можна побачити журавлиний "танець". Птахи стають в коло, а в середині кілька журавлів "танцюють" і голосно сурмлять. У степу живе і вухатий їжак. Цей маленький звір не боїться укусу отруйної гадюки.


Сайгаків ж від небезпеки рятують швидкі ноги. З великою швидкістю вони можуть пробігати великі відстані, годуючись на ходу соковитою травою.

Тундра влітку

На Півночі вздовж крижаних пустель тягнеться край вічної мерзлоти - тундра. За коротке літо грунт тут прогрівається тільки зверху, але встигають дозріти ягоди: лохина, брусниця, журавлина, морошка. Через сильні вітри берези й верби карликові, з дрібним листям. Влітку їх пагонами годуються північні олені. У самки народжується оленятко, який на другий день вже добре бігає. З'являються дитинчата і у дуже рідкісних тварин - вівцебиків. Їх густа, з пуховою волосом шерсть звисає майже до землі. Найтепліший і легкий пух у гаги. Він зігріває цю велику качку в крижаній воді, куди вона пірнає за кормом. У строкатий захисний наряд одягається влітку біла куріпка, навіть яйця у неї жовтуваті в цяточку. Важко її помітити полярної сові, яка під час полювання сидить на підвищенні і видивляється свою здобич.

Тундра взимку

Взимку в тундрі настає полярна ніч. Тільки іноді небо розцвічується яскравими фарбами північного сяйва. До зими олені одягаються в світлий густе хутро, на шиї з'являється довга грива. Гострими копитами, схожими на велику ложку, вони розкопують глибокий сніг і дістають мох ягель, яким і годуються в цей час року. У теплий білий наряд одягається взимку песець, горностай, заєць-біляк, куріпка і сова. Ступні у звірів покриваються щіткою волосся, а у птахів - пір'ям. Тому лапи у них не мерзнуть і не провалюються в снігу. Під час заметілі і великих морозів песці і зайці викопують у снігу глибокі нори, де рятуються від холоднечі. А внизу під снігом знаходяться теплі гнізда лемінгів. На них полюють песці і вовки. Невтомні і розумні хижаки, вовки можуть впоратися і з оленем, загнавши його на слизький лід.

Річка

За своїм шляху - руслу - тече потік води. Це річка. На мілинах сім'ї бобрів будують хатки. Вони натаскувати велику купу хмизу, скріплюють її мулом, а вхід роблять під водою. Влітку бобри їдять соковиті стебла кубушки, очерету, латаття. На зиму заготовляють деревину. За допомогою потужних різців вони валять дерева - осику або вербу, - розгризають на цурки і сплавляють до себе в хатку. Щоб шкурка у воді не намокала, бобри змащують її маслянистою рідиною.

А в іншого річкового звірка - хохулі - між пальцями є перетинки, щоб краще плавати. Вихухоль риє на дні ямки, куди попадаються рибки і личинки комах. Ними звірок і харчується. З висоти за рибою пірнає і хижий птах - скопа. По обривистих берегів риють кігтями свої нори берегові ластівки. Вони, як і жаби, годуються комарами, мухами, бабками. А ось за жабами полює неотруйний уж. Його легко впізнати за світлим плям на голові.

Озеро

З усіх боків озеро оточують берега. У густих прибережних чагарниках гніздяться птахи. Пташенята поганки відразу після народження плавають і пірнають. Помітивши в небі хижого луня, вони забираються на спину матері і ховаються в пір'ї. Мама пірнає і пливе далеко вбік. А бугай при небезпеці прикидається пучком сухого очерету. Обхопивши довгими пальцями стебло, вона витягує шию і завмирає. Помітити її важко, але почути легко: крик бугая нагадує рев бика. Тому цю птицю ще називають - бугай. Лисуха перед зльотом швидко розбігається, човгаючи лапами по воді. Свою назву вона отримала через білої плями на лобі. Великої сірої чаплі нікого боятися. Вона полює за жабами, пуголовками, третинами, рибами. Щоб не намочити оперення, чапля посипає його особливим порошком. Жук-водомір знизу змащує свої довгі і тонкі ноги жировою речовиною і ковзає по поверхні води, як ковзаняр по льоду

Озеро Байкал

У нашій країні знаходиться найбільше Найглибше озеро світу - Байкал. Вода в ньому дивно чиста і прозора, риб можна розглядати, немов в акваріумі. У холодних водах мешкають омуль сиг, чорний харіус. таймень. Найбільша риба осетер. Живе до 60 років. Рибалкам вдалося виловити осетра вагою 115 кг. Найчисленніші риби - бички: желтокрилка і широколобки. А у маленьких голомянок майже прозоре рожеве тіло. Це єдині живородні рибки в озері: з їх ікринок тут же з'являються мальки. Цими рибками харчується полохлива байкальська нерпа. Взимку, коли озеро покривається льодом, у нерпи народжується дитинча - белек. У нього білий густий хутро, який робить безпорадного малюка непомітним на снігу. Навесні на озеро прилітають гніздитися птахи. Вони годуються рибками, комахами, рачками. Крихітна оляпка закриває вушка клапанами і бігає під водою по дну, збираючи жучків.

Чорне море

У Чорному морі живуть різноманітні риби. Камбала-калкан виростає розміром з велику собаку. Зверху її забарвлення нагадує морське дно. Хижачка не ганяється за здобиччю, вона лежить і чекає, коли чергова рибка підпливе ближче. У смішний морської собачки гола шкіра, рясно вкрита слизом. Тому рибка може довго перебувати поза води. А морський коник живе в заростях морської трави. Чіпляючись гнучким хвостом за стебло, він полює на рачків. Його рило, як піпетка, втягує видобуток всередину. Морські коники - прекрасні батьки. На тілі у них є сумка, в якій ковзани виношують ікру і куди ховають малюків при небезпеці. За рибами в морі полюють і птахи, і дельфіни. Дельфіни афаліна дуже розумні тварини. Вони швидко звикають до людини м легко піддаються дресируванню: стрибають через кільце, кидають м'яч у кошик, підносять предмети або плавають в упряжці.

Охотське море

Але кам'янистих островах Охотського моря знаходяться лежбища морських котиків. Влітку у самця (сікача) і самки з'являється одне дитинча. Він покритий короткою чорною шерстю - і тому називається чорненьким. Росте малюк швидко: молоко у мами дуже жирне. Тюлені-батьки годуються рибою. Від переохолодження у воді їх захищає товстий шар жиру. При слабкому зорі вони знаходять здобич за допомогою органу дотику - довгого волосся вибрисс, що ростуть на морді. Величезному киту фінвали на обід потрібна ціла зграя риб. Над ним завжди в'ються чайки і буревісники, щоб підібрати залишки їжі, що випали з його пащі. А ось калан харчується морськими їжаками та зірками, крабами, молюсками. Щоб розбити раковину, він повертається на спину, кладе камінь на груди і вдаряє по ньому своєю здобиччю. В глибині моря ракетою проносяться кальмари й восьминоги. Рухаються вони задом наперед, спочатку засмоктуючи воду, а потім виштовхуючи її через особливу воронку.