Розлучення - дуже неприємне і серйозна подія, що призводить до зміни порядку життя, а нерідко і до найсильнішим розчарувань. Якщо для дорослої людини розлучення досить трагічний, то для дитини це катастрофа вселенського масштабу, руйнування його світу. Малюки не в змозі зрозуміти причини розлучення батьків, у багатьох з них починають виникати думки, що саме вони стали причиною розвалу сім'ї. "Я був поганим, тому тато пішов" - так, на жаль, думають багато дітки.

Звичайно, спочатку дитина буде дуже важко переживати розлучення, але потім все стає на свої місця, особливо якщо тато бере активну участь у її вихованні. На жаль, існує ряд причин, через які батько може звести спілкування з власною дитиною до мінімуму, а то й зовсім забути про нього. Чому так трапляється?

Традиційно в повній сім'ї вихованням дитини займаються обоє батьків. Навіть якщо один з батьків не бере активної участі, дитина все ж оцінює ситуацію, запам'ятовує основи, які знадобляться йому в дорослому житті. Після розлучення діти найчастіше залишаються з матерями, тому практично вся відповідальність за правильне виховання лягає на їхні плечі. А що ж батько? Він починає зустрічатися з дитиною рідше, мотивуючи це тим, що часу на спілкування стало набагато менше, однак насправді це не так. Розлучений чоловік часто відчуває себе вільним (або кинутим), по-своєму переживає стрес і намагається налагодити своє життя, в його інтересах чаду приділяється зовсім небагато місця. Часто буває, що такі батьки не встигають помітити, як їхні сини чи дочки виросли, і тепер самі не вважають за потрібне приділяти час батькові. У такій ситуації виправити вже щось дуже складно.

На просторах нашої країни виховання дітей, як і ведення домашнього господарства - традиційно жіночі заняття, тому після розлучення батько сам усувається від них, а мати, найчастіше, сприймає це як само собою зрозуміле, в результаті страждає малюк. У західних країнах вже немає чіткого поділу на чоловічі і жіночі обов'язки, обоє батьків активно беруть участь у житті свого чада, тому й після розлучення ситуація мало змінюється. Найчастіше батьки продовжують проводити час з дітьми, цікавитися їх життям, возити в секції та гуртки, ходити на батьківські збори в школі. Таке ставлення допомагає дитині усвідомити, що тато з ним хоч і не живе, але любить і піклується як і раніше.

Але менталітет менталітетом, але не він стає причиною того, що батьки мало спілкуються з дітьми після розлучення. Розірвання шлюбу найчастіше супроводжується взаємними образами і докорами, які заважають колишнім дружинам зберегти людські відносини. Нерідко в таких ситуація бувають випадки, коли агресія переноситься і на дитину, батьки намагаються помститися один одному, використовуючи малюка. Чи варто говорити, що це згубно впливає на дитячу психіку. Ображені матері нерідко самі перешкоджають спілкуванню сина чи дочки з батьком, дитина чує неприємні речі на адресу тата, часто й інші родичі підливають масла у вогонь.

Давайте розглянемо основні причини того, що чоловіки менше цікавляться своїми дітьми після розпаду сім'ї.

1.


Досвід у власній родині. Якщо дідусь дитини був турботливим батьком, брав активну участь у вихованні сина, міг знайти з ним спільну мову, грав, всіляко допомагав, то і його син буде ставитися так само до своєї дитини. Тісний емоційний зв'язок зі своїм малюком не дозволить чоловікові віддалитися, він і надалі залишатиметься люблячим і турботливим татом. Нашкодили, якщо батько чоловіки не цікавився життям свого "сина", а про виховання згадував тільки тоді, коли син десь завинив, то велика ймовірність того, що такий підхід до виховання дитини повториться і в наступному поколінні.

2. Інфантильність чоловіка. Слухняні безпорадні хлопчики, опіками своїми надмірно турботливими мамами, виростають у таких же безпорадних чоловіків, які до кінця життя залишаються в душі егоїстичними дітьми, нездатними нести відповідальність за свої вчинки. Найчастіше такі чоловіки знаходять таких же дбайливих чоловік, які замінюють їх мам, в іншому випадку сімейне життя закінчується розлученням. Зрозуміло, що такі чоловіки нездатні всерйоз піклується про свою дитину, а після розлучення він стає для них перешкодою. Перешкод ж інфантильні батьки намагаються уникати всіма силами.

3. Поведінка до розлучення. Ставлення до дитини не може кардинально помінятися після розлучення. Якщо раніше батько приділяв багато уваги маляті, купав його, грав з ним, зумів налагодити з дитиною довірливі стосунки, то навряд чи щось зміниться після розставання з його матір'ю. Такий батько не тільки буде добровільно зустрічатися з дитиною, але і зробить все можливе, подолає всі перешкоди, щоб робити це якомога частіше.

4. Нова сім'я. Спілкування чоловіка зі свої дитиною може значно скоротитися, якщо він повторно одружився, і особливо, якщо у нього народилася дитина. Бувають випадки, коли батьківські почуття переносяться з дитини від першого шлюбу на дитину від другого шлюбу, але так буває нечасто. Важливу роль відіграє ставлення подружжя до візитів до малюка. Багато жінок бояться, що їх чоловік може через любов до чаду повернутися в колишню сім'ю, тому намагаються всіляко обмежити спілкування. Звичайно, мудрим таке рішення назвати не можна.

Батьки, пам'ятайте, що розлучення - не привід позбавляти дитину одного з батьків. Для вас колишній чоловік (дружина) став чужою людиною, але малюк як і раніше потребує і татові, і в мами. Побудувати нормальні відносини для того, щоб малюк не відчував себе покинутим, не так вже й складно, якщо обидва батьки бажають щастя своїй дитині. І вже звичайно не варто використовувати малюка як засіб маніпуляції та шантажу.