Якщо вірити християнському тлумаченню, то прообразом Діда Мороза був архієпископ Миколай, який жив у 4 столітті в турецькому містечку Смірна. Святий Миколай звалився не тільки своїм благочестям і побожністю, але ще і добротою душі. В один прекрасний день архієпископу стало відомо, що в якийсь багатодітній родині є на виданні цілих три дочки, які не мають можливості стати дружинами, через те, що у них немає ніякого приданого. Микола не пройшов повз такої несправедливості, адже ніхто не міг позбавляти дівчат права стати дружинами. І він вирішив їм допомогти, але не хотів, щоб хтось дізнався про його шляхетний вчинок. Саме тому архієпископ в ніч перед Різдвом, підкинув у будинок цих бідних людей гаманці набиті золотом. Пройшло зовсім небагато часу, як усі три дочки вийшли заміж, стали матерями прожили дуже щасливе життя в повазі і любові до оточуючих. А після смерті епіскоп був оголошений святим. Напевно, саме з тих пір почався звичай дарувати один одному подарунки в новорічну ніч. Підтвердженням цьому тлумаченню може служити факт того, що американський Санта-Клаус, в перекладі означає Святий Миколай.
Існує нескінченне число легенд про Новорічній ялинці, пов'язані з місцем або духом, а також з пізнаннями Добра і Зло, і легендами про Дереві Життя .
Мартін Лютер, який є ватажком німецької Реформації, став найпопулярнішим героєм легенди. Якось раз напередодні нового року він через ліс повертався додому. Вечір був зоряним і ясним. Коли він зайшов до будинку, вирішив встановити там ялинку і прикрасив її густі гілки безліччю свічок. Вогонь від свічок дуже нагадував зоряне небо.
Також є легенда, яка нам розповідає про те, з якої причини ялинки прикрашаються сріблястою блискучою мішурою.


Дуже давно жила одна бідна жінки, яку радували її численні дітки. За день до Різдва увечері вона прикрасила ялинку, але прикрасила її дуже скромно, оскільки в їхній родині не було багато святкової мішури і новорічних іграшок. У цю ж ніч по ялинці повзали павуки, які за собою залишали слід у вигляді павутини. Вранці жінка отримала нагороду від немовляти Христа за її доброту. Нагорода виявлялася в блискучому сріблі, яке з'явилося на ялинці замість павутини.
Не так давно стали повсюдно встановлювати в будинках новорічні ялинки - в 19 столітті. Саме в той час почали встановлювати пишних, вічно зелених красунь в царських і королівських палацах Росії, Німеччини, Норвегії, Франції, Данії та Англії. Простолюдини ж почали ставити у своїх будинках ці дерева тільки в середині 19 століття.
За твердженням істориків перші вбрані ялинки з'явилися в Ельзасі на території сучасної Франції, це сталося в 1605 р У літописі значиться: "Тут на світле свято Різдва Христового в будинках встановлюють ялинки, а на їх гілки навішують яблука, троянди, зроблені з кольорового паперу, шматочки цукру, печиво і мішуру ".
Радянська влада в 1918 г озброїлася на ялинку. Вона її прийняла на буржуазний забобон. У тотожних казках не було, ні зимової русалки Снігуроньки, ні Діда Мороза. Була лише релігія: Віфлеємська зірка, божественні чудеса, вертеп і хор ангелів. Але, не дивлячись на це, багато продовжували відзначати Різдво, правда, робили це підпільно. Також збереглася язичницька традиція - на Святки колядувати.