Чорногорці цінують росіян не з обов'язку туристичної служби і навіть не за багатомільйонні капіталовкладення у власну економіку. Багато століть потому місцеві жителі з трепетом згадують підтримку чорногорської армії Петром I проти турецького ополчення. "Бог - на небі, на землі - Росія" - так прийнято вважати тут.
Що подивитися?
Романтичних бухт і рибальських селищ по всій території Чорногорії - величезна безліч. Але самим райським куточком, безумовно, вважається Святий Стефан - острів, що виростає прямо з води! Мекка російських туристів - місто Будва, заснований в V столітті до нашої ери. Зазвичай тури в Чорногорію включають в себе екскурсії по старовинних фортецях або церквам, що випромінюють старовину і чудово зберігся і до наших днів. Але Будва - далеко не архаїчний місто, щодня патріархальна тиша здригається різноманітними культурними подіями і фестивалями, причому знаменитості планетарного масштабу - від Міка Джаггера до Мадонни - тут не в дивину. Тури в Чорногорію не оминають і знамениту Бока-Которської бухти. Тут у всі часи кораблі ховалися від шторму, Котор надихав Байрона і Бернарда Шоу, сьогодні бухта вважається пам'ятником Всесвітньої спадщини Юнеско. У Которе що ні костел, то пам'ятник старовини.
Що їсти?
З одного боку чорногорська кухня проста, але не позбавлена національного колориту. Любителям місцевої екзотики припадуть до душі ковбаски з рубаного м'яса "чевапчичи", особливим чином сквашене молоко "каймак", в'ялений окіст "пшрут" і, звичайно ж, рибна чорба. На думку місцевих жителів, риба повинна плавати тричі - спочатку в море, потім - в маслі і, врешті-решт, у вині. Остання "риб'яча стихія" користується попитом і у "хомо турістусов".


Культовий напій, який пропонують і ресторани, і магазини, і готелі в Чорногорії - звичайно ж, "Вранац". Можливо, витонченим гурманам "Чорний кінь" не доведеться за смаком, але навіть вони визнають, що деяка родзинка в цьому нектарі присутня. Дамам на відпочинку пропонується втамувати спрагу ожиновим вином. Його можна пити навіть в спекотний полудень - вміст спирту не перевищує чотирьох градусів.
Де жити?
Останнім часом в Чорногорії зводяться тільки 5 і 6-зіркових готелі, компенсуючи тривалу нестачу апартаментів класу еліт. Найчастіше дорогі готелі в Чорногорії розташовані близько до моря, але варто зробити крок "вглиб країни", і різновидів житла стане значно більше: від невеликих готелів і кемпінгів до бюджетних таборів, призначених для невибагливою молоді. Цінителі домашнього затишку можуть оселитися в приватних домоволодіннях - здаються в оренду будинки і квартири в Чорногорії мають мало спільного з володіннями кримських бабусь-арендодательніц: вони впорядковані з урахуванням європейських поглядів на комфорт - начинені побутовою технікою, в приміщеннях відмінний ремонт. Місцеві господині з радістю візьмуть туристів на постачання - щільні сільські сніданки, пишні пироги і святкові вечері забезпечені.
Що купити?
Чорногорський шопінг обмежується мереживними серветками або майками з картою країни. Існує думка, що шопінг-тури в Чорногорію потрібно організовувати в Барі - близькість з Італією дозволяє придбати товари іменитих брендів за досить апетитним розцінками. Але кращою покупкою залишається скромний чорногорський будиночок, ціна на який щороку зростає.