Знайти секрет щастя можна в найнесподіваніших місцях. Я поверталася додому після йоги, і моє очищене від лушпиння буднів свідомість яскраво сприймало всю вхідну інформацію. Ось крокує чоловік у модних чінос. Ось їде авто з лялькою на капоті. Ось на тролейбусній зупинці висить плакат .. Я раптом почала помічати оголошення, рекламні слогани, написи на майках. І задумалася: невже можна вмістити життєву філософію в кілька букв на бейсболці? Я звернулася до психолога Юлії Семенової, щоб з'ясувати, чи варто ставитися до цих слів як до недобру елементу декору або все ж слід загострити на подібних афоризмах увагу.
"Якщо ви заблукали, це ще не означає, що ви загубилися ! " Ця цитата з" Володаря кілець ", надрукована на майці мого супутника життя, мені дуже сподобалася, адже вона повідомляє приблизно наступне: якщо у вас поки немає довгострокових планів на життя, це не означає, що ви витрачаєте час даремно . "Мені такий напис здається зовсім коректною, і якщо ви вибрали її в якості девізу, то поступили досить мудро, - визнає Юлія Семенова. - Адже нерідко про тих, хто в прийнятті важливих рішень покладається на інтуїцію, кажуть, що у них немає мети, - продовжує психолог, - однак найчастіше самі правильні шляхи в житті люди вибирають інтуїтивно, буквально на дотик. Тому якщо ви відчуваєте, що не знаєте, як вам будувати свою кар'єру, якого бойфренда вибрати і до чого прагнути, просто ще раз подумайте про те , з яких елементів складається в вашому розумінні щастя. Сім'я, робота, достаток? Значить, ви будете приділяти увагу всім цим аспектам життя - і просто продовжувати йти вперед, не думаючи, що заблукали ".
" Зазвичай я добре виглядаю! " Я була сильно здивована, побачивши цей текст на дзеркалі у ванній у своєї подруги. "Хм, - подумала я, - навіщо їй такий сумнівну тезу?" Виявилося, він більш ніж правильний. "Віра в те, що в людині все має бути ідеально, - бич нашого суспільства, - пояснює Семенова. - Гармонія криється в умінні протистояти тязі до досконалості. Повторюйте як мантру, що ви зазвичай добре виглядаєте, - і зможете уникнути нервоза і з часом в слові "зазвичай" побачите "завжди". Вислухавши цю думку, я згадала про іншій своїй подрузі, яка була моделлю в художньому училищі. "Коли позуєш, - розповідала вона, - треба накинути що-небудь на одну грудь. Адже коли дивишся на повністю оголений бюст, помічаєш його асиметрію, починаєш замислюватися про похід до хірурга. А одна голі груди завжди виглядає шикарно ". Так і є. Тепер буду розглядати себе через призму деталей - і пам'ятати про правило" зазвичай ".
" Прийти, побачити, перемогти ". Чашка моєї колеги Людочки говорить про її характер все: вона бійцівська рибка. Однак Юлія Семенова критично поставилася до її діловим якостям: "Якщо ви бачите тільки два варіанти розвитку подій - перемогти або програти - ймовірність ураження дорівнює 50%, а це, погодьтеся, немало. Якщо ж ви залишаєте за собою право змінити мету в залежності від ситуації, шанси залишитися задоволеною собою збільшуються в рази. Припустимо, ви планували скинути 10 кг за пару місяців, а замість цього скинули всього лише 5. "Я не схудла на 10 кг, піду наїмся з горя шоколаду", - скаже одна. "Я не схудла на 10 кг, але я все ще в грі і рада, що половина шляху пройдена", - подумає інша. Вона визнала свій успіх, хоча і переглянула поставлене завдання ", - пояснює Семенова. Ясно: подібний підхід дасть Людочке сили продовжити боротьбу. Подарую їй завтра нову кружку.
" Все брешуть! " Коли до нас в кабінет зайшов кур'єр Славік, я прямо похолола: тільки налаштувалася на позитивний лад, а тут, виявляється, все ранкові компліменти боса були брехнею! "Це неправильний девіз, і філософія, заснована на цій думці, радості життя не додасть, - зауважує Семенова. - Так, правда в чистому вигляді може бути деструктивна: повідомлення про те, що нове плаття вас повнить, нічого, крім смутку, не принесе. Придатна для життя формула - це коктейль з правди, брехні і бажання допомогти людині. Адже можна сказати: ти шикарно виглядаєш, але наступного разу спробуй ось такий фасон, він якраз буде модний в новому сезоні і точно тобі піде ". Я зрозуміла, на кепці Славіка краще написати:" Я всіх люблю і тому іноді прибріхую ".
"Не вір всьому, про що думаєш!" Помітивши в метро дівчину, що читає таку книжку, я подумала було, що вона представник якогось радикального напряму в нігілізмі.


Але потім Семенова розповіла, що це назва взята з такого напрямку в психології, як когнітивно-поведінкова терапія. Суть її в тому, щоб вчитися справлятися з неправдивими думками і переконаннями, які можуть похитнути впевненість у собі. Ось, наприклад, моя сусідка Галина, щаслива мати двох малюків: на минулий Новий рік я подарувала їй сертифікат в спа-салон, але замість того щоб отримати задоволення від процедури, вона все 2:00 в джакузі лаяла себе за те, що залишила синів на бабусю. Якщо вірити терапевтам, замість "Я - погана мати" їй треба було сказати собі: "Як же здорово в спа!" Я поспішила запропонувати Галі замінити самокритику більш раціональної внутрішньої бесідою, яку вона повинна регулярно проводити сама з собою. Треба говорити: "Я люблю своїх дітей і приділяю їм стільки уваги, скільки потрібно. А масаж і шоколадне обгортання необхідні для того, щоб набратися сил, - і це ніяк не відбивається на моїх материнських якостях". Галя зателефонувала мені через тиждень радісна. Каже, що як тільки вона закінчила постійно вимотувати себе почуттям провини, її життя стало більш - е-е-е - нормальною.
"Той, хто висміює ваші мрії, не зумів здійснити свої власні!" В університеті у мене був друг Вася. Коли я вирішила поділитися з ним своєю радістю після першої публікації в журналі, він сказав: "Великі письменники не шукають схвалення оточуючих". Після чого припустив, що моїй натурі більше підійде офісна робота зі стабільним заробітком, ніж непередбачувана кар'єра журналіста. Про що це я? Виявивши зображений вище магнітик на холодильнику своєї молодшої сестри, я згадала про Васі і вирішила, що потрібно було послати його під три чорти. "Деяким людям властиво недооцінювати оточуючих, - ділиться Семенова. - Тому якщо ви розумієте, що вас не можуть належним чином підтримати або підбадьорити, не турбуйтеся і тим більше не відмовляйтеся від своїх планів. Важливо вчитися не залежати від чужої думки, навіть якщо висловили його вам дороги. Просто знайдіть в своєму оточенні людини, яка вміє радіти вашим радощам, а ставлення решти ігноруйте ". Заглянувши до сестрички на наступний день і переключивши її увагу на гарячі круасани, я пішла, захопивши такий цінний магнітик з собою.
"Я не хочу сталеву гирю, я хочу булочку з корицею!" Цю сумку я побачила в однієї дівчини у фітнес-клубі. І захопилася: ніби про мене писали, чесне слово! Це завжди було моїм кредо - я в курсі, що булочка з корицею не піде на користь ні моїх сідницях, ні будь-який інший частини тіла, але я легко жертвувала користю заради задоволення. Правда, потім я завжди мучилася з приводу свого "поганого вчинку". На щастя, проконсультувавшись з психологом Семенової, я з'ясувала, що у мене немає причин лаяти себе за цю слабкість. "Якщо дотримуватися позиції" все заради користі ", легко впасти в депресію, - попередила вона. - Проте краще цю сумку все ж замінити на ту, де сказано, що сьогодні - булочка, а завтра - гантеля. І тоді радість від виконаного обов'язку буде чергуватися з задоволенням від кулінарного надмірності ".
" Чоловік потрібен жінці, як корові п'ята нога! " Ось такий значок я розгледіла на рюкзаку у похмурій дівчини, яка чекала когось біля пам'ятника А. С . Пушкіну. "Дивно, що з таким ставленням до життя їй є ще кого чекати", - подумала я і повисла на шиї у бойфренда, караул мене неподалік. Увечері того ж дня, базікаючи з однокласницею Мариною, я згадала про побачене. Однак замість того щоб засудити господиню "коров'ячого девізу" за нелюбов до чоловіків, вона стала згадувати, як після розриву з колишнім щиро увірувала в те, що чоловіки їй ну як п'ятидесятих нога. "Це приносило мені хоч і тимчасове, але полегшення", - розповідала Марина. "На жаль, позиція, заявлена на цьому значку, означає не" я ні в кому не потребую ", а" я дуже хочу ні в кому не бідувати ", - повідомила мені згодом психолог Семенова. - Якщо вона і приносить розраду, то зовсім ненадовго. Здорова залежність від коханої людини потрібна кожному - і це слід розуміти. Краще змінити установку на ось таку: я хочу мати потребу в улюбленому чоловікові, але я готова почекати, поки на цю "посаду" з'явиться гідний кандидат ". Загалом, якщо раптом побачите дівчину з таким значком біля пам'ятника Пушкіну, передайте їй це. Впевнена, що вона швидко зрозуміє, що вибрала неправильний слоган, -і скоро зможе стати набагато щасливішим.