У порівнянні з іншими суглобами людського тіла коленная система приймає найбільше навантаження. З цієї причини турбота про їх стан має стати одним з головних завдань у справі про збереження власного здоров'я.

Що характерно, різні захворювання колінних суглобів переслідують не тільки спортсменів і любителів активного способу життя, як це традиційно прийнято вважати, і тих, хто займається важкою фізичною роботою. Небезпека нашкодити колінні суглоби підстерігає кожної людини.

Головною бідою для колін є артрит. У дослівному перекладі цей термін означає "запалення суглобів". Однією з форм його прояву виступає гонартроз, тобто артроз колінного суглоба. Від цього захворювання не можна позбутися повністю. Сучасній медицині відомі лише способи для полегшення болю в колінних суглобах. І нехай деякі з цих коштів є досить ефективними, дія їх все ж недовговічне. Тому необхідно якомога краще піклуватися про стан колінної системи, щоб уникнути неприємних наслідків у майбутньому.

Важливо знати про те, які дії можуть спровокувати травмування колінних суглобів і привести в результаті до артрозу. Найбільш поширеними "коленовредітелямі" є наступні:

- Ожиріння:

Зайва вага, як відомо, користі не приносить. Так, кожні півкілограма ваги дають на суглоб навантаження в 2,5 кілограма сили. Погодьтеся, для колін, які й без того працюють у постійному посиленому режимі, такий "подарунок" абсолютно не потрібен! Крім того, надмірна вага може стати причиною остеоартриту, тобто такого стану, при якому стоншуються хрящові суглоби.

Тому із зайвою вагою слід боротися. До слова, якщо остеоартрит вже став небажаною "супутником" організму, фізичні вправи, спрямовані на схуднення, слід виконувати з істотними обмеженнями. У першу чергу, на озброєння варто взяти ті спортивні заняття, які практично виключають навантаження на коліна. Наприклад, біг по нерівній поверхні замінить на спокійну ходьбу, а бігову доріжку - на велотренажер.

- Зневоднення:

Недостатня кількість споживаної рідини, особливо - в період фізичних навантажень, призводить до того, що в суглобах зменшується виділення синовіальної рідини, використовуваної в якості природного мастильного матеріалу, що запобігає тертя між кістками. Тому пити слід якомога частіше, особливо - в період тривалих аеробних навантажень.

- Біг і їзда на велосипеді:

Така травма колін як "коліно бігуна ", або хондромаляція колінної чашечки, є професійним спортивним захворюванням.


Схильні до неї і звичайні люди, які віддають перевагу вести активний спосіб життя. При цьому першопричиною виникнення "коліна бігуна" є не сам біг, а неправильна техніка його виконання. Так, головна загроза виникає за умови того, що людина часто і багато бігає по похилій поверхні, при цьому підгинаючи всередину стопи. Що ж відбувається? Хрящова тканина стає м'якою і в результаті втрачає пружність. Людина починає відчувати гострі болі, зменшують які, як правило, спеціальні разогревающие мазі і болезаспокійливі лікарські препарати. І про біг в даному випадку бажано забути як мінімум на кілька місяців, в ідеалі - на півроку.

У меншою мірою знаходяться в зоні ризику і коліна велосипедистів. По-перше, загрозу представляє катання на велосипеді з низьким каденсом, тобто низькою частотою обертання педалей, на високих швидкостях. Для звичайної людини нормальною вважає каденс 80-110 оборотів в хвилину. У той час як для професійного спорту цей показник знаходиться в межах 160-180 оборотів в хвилину. Крім того, неправильне положення керма і сидіння велосипеда також можуть спровокувати масу різних проблем зі здоров'ям. З цієї причини необхідно періодично здійснювати регулювання даних елементів.

- Надмірні фізичні навантаження:

Якщо організм людини піддається частим, регулярним і надто інтенсивним фізичним навантаженням, травма йому гарантована. Найчастіше розвитку запальних процесів піддаються сухожилля і колінні суглоби. Щоб цього уникнути, необхідно дотримуватися режиму відпочинку і роботи. Наприклад, чергувати важкі вправи з легкими, а інтенсивні тренування - з менш активними заняттями.

- Невідповідність одягу сезону:

Тут слід дотримувати наступне правило: кожному сезону - своя одяг. Інакше кажучи, одягатися треба по погоді. Якщо на дворі холодно, не варто бігати в легкому одязі. В іншому випадку, колінні суглоби, так само як і інші системи людського організму, можна легко застудити. Переохолодження загрожує запаленнями і травмами.

- Ігнорування колінних м'язів:

М'язові тканини колінної системи потребують тренуванні. Важливо знати, що м'язи, що підтримують надколенную область, а також зону стегон і тазу, досить сильні, частину навантаження на суглоби зменшується. Ефективним способом зміцнення м'язів колін служать заняття зі спеціальним фітнес-м'ячем - фітболом. Використання цього спортивного снаряда в тренувальному процесі сприяє не тільки прекрасного зміцненню м'язових тканин, а й прокачуванні преса і м'язів живота.