Якщо ви раптом вирішили зайнятися надомною садівництвом і задумали виростити не банальні огірки чи перець, а самий екзотичний зі звичних для нас фруктів - ананас, то вам знадобиться керівництво, щоб затія вдалася і мала успіх. Так як в наших широтах досить складно роздобути насіння ананаса, з яких його можна виростити, залишається оперувати лише його верхівкою або чубчиком.

Будучи уродженцем тропічної Південної Америки, ананас є культурою теплолюбивой і не дуже реагує на мізерність поливу. Отже, давайте розберемося, що знадобиться для того, щоб виростити на вашому підвіконні не тільки дивовижна квітка, але і незвичайний і корисний тропічний фрукт.

Як вибрати ананас

Вирощувати екзотичний фрукт вдома краще всього починати в кінці літнього або початку осіннього сезонів. Причому радимо вам звернути увагу не на лоточні плоди в доріг (вони можуть бути зіпсовані або побиті), а на плоди з хорошого супермаркету або з критого, що викликає довіру ринку. Ананас не виросте, якщо він піддався впливу досить низьких температур, тому зима і весна для його покупки і посадки безумовно не підійдуть - фрукт украй теплолюбний і примхливий. При покупці фрукта уважно розгляньте його верхівку - листя на ній повинні бути щільними, великими, яскраво-зеленими і міцно триматися на маківці. Сам ананас на дотик повинен бути досить твердим, без м'яких провалюються ділянок (вони говорять про псування фрукта), рівномірним за кольором і, зрозуміло, без видимих фізичних ушкоджень.

Як посадити ананас в домашніх умовах

Після покупки ананаса не втрачайте часу і негайно приступайте до процесу його посадки. Для початку за допомогою дуже гостро заточеного ножа відріжте у ананаса верхівку приблизно в 3-4 см від чубчика. Потім акуратно по колу видаліть всю м'якоть і шкірку навколо пучка листя. Таким чином, у вас залишиться чубчик ананаса з невеликим "пеньком" м'якоті внизу.

Далі промийте цей "пеньок" світло-рожевим розчином марганцівки, а після цього присипте його товченим вугіллям, золою або подрібненими таблетками вугілля активованого. Потім дайте "пеньку" трохи просохнути і зажити, для цього його потрібно покласти, а найкраще - підвісити на кілька годин.

Поки ваш майбутній ананас сохне, підберіть для нього відповідний горщик. Візьміть макітра не дуже великого обсягу, не більше одного літра. На дно його насипте керамзитні кульки, дрібну гальку або іншу суміш для дренажу. Зверху насипте грунт, в якій приблизно в однакових частинах повинні бути присутніми пісок, торф, садова земля і перегній. Якщо у вас немає можливості шукати окремо всі ці складові, купіть в судовому магазині суміш для бромелієвих рослин. Перед посадкою суміш потрібно ретельно продезінфікувати, для чого її можна пролити гарячим розчином все тієї ж марганцівки. Через два-три дні "пеньок" можна садити.

Коли земля і ваш ананас готові до посадки, виконайте в землі ямку глибиною близько 3 см і трохи ширше самого "пенька".


Щоб майбутній фрукт не гнив, насипте в ямку трохи золи або активованого вугілля, а потім акуратно помістіть в неї ваш чубчик, і як слід, утрамбуйте землю навколо нього. Потім застроміть кілька паличок по колу посадки, щоб можна було зміцнити рослина. Можна трохи полити ананас, але особливо не старайтеся, щоб не нашкодити. Зверху на горщик і ананас надіньте прозорий поліетиленовий мішок і виберете для вирощування ананаса самий світлий підвіконня у вашій квартирі, однак, ні в якому разі не той, на якому на нього безпосередньо буде світити сонце. Не забувайте про те, що вашій майбутній ананасу для росту необхідна температура не менше 25 градусів, тому тепличні умови у вигляді поліетиленового мішка і, можливо, близького сусідства з опалювальною батареєю йому точно не зашкодять.

Приблизно через місяць після посадки ваш ананас повинен пустити коріння. Ще через місяць, коли він остаточно вкорениться і почне рости, можна буде зняти з нього пакет.

Як доглядати за ананасом в домашніх умовах

Ніколи не поливайте ваш ананас водою з-під крана - її потрібно попередньо відстояти і злегка підігріти до приблизно 30 градусів (можливо, додаванням гарячої води з чайника). Полив повинен бути досить рясним, хоча деяка забудькуватість ананасу особливо не зашкодить. Це обумовлено тим, що на тропічної батьківщині ананаса рослини звикли до сезонів затяжних дощів, змінюваним посушливими періодами, тому вони акумулюють в коренях отриману воду, щоб використовувати її в складні часи. Можна присмачити воду для поливу рослини деякою кількістю лимонного соку. Принциповий момент: ананас потрібно поливати зверху, щоб вода омивала також його листя, адже саме до такого звернення фрукт звик в дикій природі.

Слідкуйте за тим, щоб вашому ананасу не було тісно в обраному горщику - пересаджуйте його в міру вирощування, трохи поглиблюючи посадку рік від року. Купуйте для вашого ананаса спеціальну люмінесцентну лампу, яка висвітлюватиме його в короткі світлові дні - адже ананасам світло потрібен не менше 12 годин на добу.

Підгодовувати ананас можна два рази на місяць за допомогою мінеральних добрив ( лужні ананас не переносить). Йому так само підійдуть стандартні комплексні поживні добрива для кімнатних квітів.

Плоди та квіти почнуть виростати на вашому ананасі мінімум через 2,5-3 роки після його посадки, коли його листя досягнуть у довжину приблизно 80 см. Якщо він це робити не поспішає, то цвітіння можна простимулювати. Для цього достатньо надіти зверху на рослину щільний великий поліетиленовий пакет, а поруч з ним покласти кілька тліючих вугіль хвилин на 10. Робити це слід три рази з перервою в тиждень. Як правило, після цього через 2-3 місяці ананас пускає суцвіття, яке через 4 місяці перетвориться на повноцінний ананас.

Як бачите, виростити самостійно екзотичний фрукт зовсім нескладно - варто тільки захотіти!