З поїздок ми, насамперед, привозимо приємні спогади і відчуття, але часто хочеться захопити з собою і щось матеріальне, що буде якийсь час нагадувати про пережите десь далеко. Що ж нагадає про подорож до Угорщини?

Угорський перець

В Угорщині червоний мелений перець називають всім відомим словом "паприка", і вона вважається важливою складовою угорської кухні. Щоб виготовити цю пряність, зі стручків вичищаються насіння і серцевина, а саму м'якоть сушать, потім перемелюють в порошок. На Наразі в Угорщині виробляється і продається близько семи різновидів червоного меленого перцю:

  • гострий (eros);
  • солодко-благородний (або edes-nemes);
  • гастрономічний (csemege);
  • напівсолодкий (fel-edes);
  • особливий (kulonleges);
  • рожевий (rozsa);
  • не гострий (csipossegmentes).

Вибір перцю чудовий - на найвимогливіший гастрономічний смак і для самих різних блюд. Жодна страва в Угорщині не обходиться без цієї пряності, паприку додають всюди, крім, мабуть, десертних страв. Тому, привізши з Угорщини кілька пакетиків з різнобарвною паприкою, ви завжди зможете і вдома привнести у ваші страви трохи угорського колориту.

Крім різновидів меленого перцю, в Угорщині продаються і сушені гірлянди з червоних перчиком. Цими гірляндами чудово декорують кухні, крім того, за чутками, вони відганяють злих духів.
Більше дізнатися про червоному перці в Угорщині можна в спеціалізованому магазині в містечку Калоча, який розташований в ста сорока кілометрах на південь від Будапешта.

Угорське вино

Вино в Угорщині роблять у двох виноробних районах - в Токаї, де виробляють чудові напівсолодкі та десертні вина, і в Егері, який знаменитий своїми білими сухими винами.

Кращим вином Токайського району цілком обгрунтовано вважається Асу. Це десертне вино, яке роблять з заізюмленнного винограду, спеціально ураженого цвіллю під назвою Botrytis cinerea. Цим виноградом заповнюють спеціальні ємності під назвою "путтонь", доводять процес бродіння до певного етапу, і тільки тоді змішують з рештою складом. Чим більше "путтонь" використано для приготування вина, тим вище його клас. Воно стає солодшим і, отже, коштує дорожче.

Бувають сезони, коли кількості зародзиненого винограду недостатньо, щоб виробляти Асу або інші вина. У ці роки виробляють Токай Саморідня - у ньому звичайний виноград просто змішують і зброджують з зародзиненого.


Потім вина поділяють за кількістю в них цукрів на:

  • сухе (Сараз саморідні);
  • десертне вино (едеш саморідні).

Сухі вина Токаю - харшлевелю або фурмінт - досить таки приємні, але їм не перевершити по букету десертні. Слід також знати, що абсолютно всі токайські вина - з білого винограду.

Егерський же район прославився своїм найзнаменитішим червоним купажним сухим вином під назвою "Бича кров" (Egri bikav? r) . Цьому провину приписують чимало легендарних властивостей, наприклад, що "Бича кров" нібито надавала незвичайну хоробрість нечисленному, але відважному гарнізону Іштвана Добо, під час облоги турками Егерської фортеці. Виробництво цього вина жорстко регламентовано законом.

З білих же вин Егерської району хочеться відзначити "Егерська Дівчина".

Угорська паленка

Чи не захопити з Угорщини паленку - просто злочин. Ця фруктова горілка частково нагадує болгарську ракію або австрійський шнапс. Готують угорську паленку з яблук, айви, груш або злив. Стандарт виготовлення теж регламентований законодавчо. Завдяки фруктовій основі напою притаманна дивовижна м'якість і неймовірний аромат. П'ється паленка легко, фортеця її 37,5 градусів або вище. Також цю фруктову горілку можна додавати в різні соуси, десерти і креми.

Угорські марципани

Привезти з цієї країни можна також марципани. марципаном називають суміш мигдального борошна з цукром, назва це походить від італійського слова marzapane , або "березневий хліб". Ця своєрідна суміш досить широко використовується в кулінарії - з неї готують лікери, цукерки та марципановий хліб. Крім того, завдяки пластичності суміші, з неї ліплять усілякі прикраси та декоративні фігурки.

Угорщина не є батьківщиною марципанів, але тут вони вельми популярні. Тільки одних музеїв марципану в Угорщині чотири - в Будапешті, Егері, Кестхее і Сентендре. У продажу можна знайти як різнобарвне марципанове тісто для домашньої випічки, так і вже готові фігурки всіляких форм і розмірів для прикраси будь-якої страви, і прості марципани з різними начинками.

Само собою, вина Токаю будуть солодше в таємничому і зарослому цвіллю угорському погребі, а куштувати марципани найцікавіше, сидячи в кафе з вікнами на Рибальський бастіон. Але якщо час відпустки вже минув, то чому б і не привезти з Угорщини цілком відчутні спогади?