Риба і морепродукти неналежної якості - одна з головних причин харчових отруєнь. Втім, дотримуючись кілька простих правил вибору риби і морепродуктів, можна надійно убезпечити себе від покупки бракованої продукції.

Жива риба і морепродукти

Живу рибу найкраще купувати на колгоспних ринках - безпосередньо у представників риборозплідних господарств. Умови для риби в акваріумах супермаркетів далекі від природних потреб видів, тому риба, яка кілька тижнів прожила в акваріумі, значно поступається за цінності виловленої з природної водойми безпосередньо перед продажем.

Крім того, варто остерігатися покупки разделанной річкової риби . Часто продавці обробляють снулую рибу, яку неможливо реалізувати в "первозданному" вигляді.

Купівля снулой риби - окрема тема для розмови. Існує думка, що снулую рибу можна купувати, якщо у неї яскраво-червоні зябра. Однак ніхто не дасть гарантії, що недобросовісний продавець не капнув на зябра пару крапель міцного розчину марганцівки або акварельного фарби. Тому краще взагалі не купувати снулую рибу.

Тим більше ні в якому разі не можна купувати снулой раків, лангустів і омарів. Відразу після загибелі в організмі ракоподібних починають накопичуватися токсичні продукти. Саме тому кулінарні рецепти наказують відварювати ракоподібних виключно живими!

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Як правильно маринувати м'ясо

Охолоджена риба і морепродукти

Охолодженими називають рибу і морепродукти, які зберігаються при температурі від -1 до +5 С і не піддавалися заморожуванню. Найчастіше в охолодженому вигляді надходять у продаж річкові сорти риби, а також риба і морепродукти делікатесних сортів - лососеві, осетрові риби, камбала-калкан, устриці і мідії.

Головне достоїнство охолоджених риби і морепродуктів полягає в тому, що вони зберігають всі гастрономічні гідності свіжого продукту. Однак саме охолоджені риба і морепродукти викликають найбільшу кількість харчових отруєнь. Тому при покупці охолодженої риби і морепродуктів потрібно дотримуватися особливої обережності.

Перш за все, необхідно ретельно оглянути охолоджену рибу і морепродукти. Їх поверхня повинна бути блискучою і чистою, без слизових нальотів. Луска (у разі осетрових риб - хрящові пластини) і плавники повинні щільно прилягати до шкіри і відокремлюватися лише при значному зусиллі.

Шкірні покриви охолодженої риби повинні зберігати тургор (при натисканні пальцем не залишається ямки). Якщо риба була обезголовлена або нарізана, додатково слід оглянути підшкірний жир - він повинен мати білий або світло-коричневий колір і не повинен мати згірклого запаху. Потім слід натиснути на шкіру риби поруч з розрізом.


З м'язових тканин не повинно виділятися сукровиця.

Особливо має насторожувати виділення з риби і морепродуктів сукровиця з бульбашками газу - вживання подібної риби і морепродуктів може викликати важке отруєння!

Після зовнішнього огляду риби та морепродуктів слід взяти дерев'яну шпажку або зубочистку і проткнути м'язові тканини від шкіри до хребта. Шпажка не повинна мати неприємного запаху і на ній не повинно залишатися частинок тканин.

Також слід пам'ятати, що охолоджену рибу і морепродукти, особливо дорогих делікатесних сортів, краще купувати в спеціалізованих магазинах. У точках, де торгують виключно рибою, набагато менше ризик, що через відсутність попиту осетрина може залежатися до стану "другої свіжості".

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Суші - джерело краси і здоров'я

Заморожена риба і морепродукти

Головну небезпеку при покупці заморожених риби і морепродуктів представляє товар, який в процесі зберігання був розморожений і заморожений заново.

Це можна визначити по тому, що риба і морепродукти в брикеті злиплися в суцільну масу або покриті товстим шаром льоду (не плутати з так званої "крижаної глазур'ю" - тонкою кіркою льоду, якої спеціально покривають заморожену рибу і морепродукти, щоб уникнути пошкоджень при транспортуванні).

Крім того, на свіжомороженої риби і морепродуктах не повинно бути саден - пошкодження шкірних покривів значно прискорює гнильні процеси в рибі.

Риба і морепродукти: оцінка якості при приготуванні

Якщо якість риби і морепродуктів викликає сумніву, не слід готувати весь продукт: обсмажування, добавка спецій і т.д. можуть замаскувати неприємний запах неякісної риби і морепродуктів, але не врятують від отруєння.

Правильніше буде відрізати невеликий шматочок продукту, і відварити його в чистій воді - без солі і спецій. Якісна риба і морепродукти після відварювання повинні володіти щільною консистенцією і не повинні мати неприємного запаху.

Подібний спосіб перевірки якості риби і морепродуктів перед приготуванням дозволить не тільки уникнути проблем зі здоров'ям, але і допоможе повернути гроші, заплачені за неякісний продукт. Купивши рибу або морепродукти, не варто викидати чек. Якщо в процесі "тестового" відварювання риба виявиться протухлої, її можна без проблем віднести назад в магазин і отримати назад гроші.

Крім того, не варто забувати, що безпека риби і морепродуктів залежить не тільки від якості вихідної сировини , але і від способу приготування. Тому, радимо більше дізнатися, наприклад, про те, якими бувають безпечні рецепти приготування мідій.

ЧИТАЙ ТАКОЖ: 15 помилок починаючого кулінара