Реакція - відповідь організму на зовнішній фактор, вона буває як усвідомленою, так і спонтанною. Завжди і скрізь цінується розвинена реакція, що має високу швидкість - це важливо не тільки в спорті, але і в повсякденному житті для елементарних побутових дій і безпеки. Давайте розглянемо реакцію як таку, щоб навчитися нею керувати, і розвинути її до максимуму.

Складові реакції

Реакція може бути простою і складною. Проста - це відповідь на одиночний подразник, а складна, відповідно, на безліч подразників. Реакція будь-якого типу проходить три основні стадії:

  • попередній період - сприйняття сигналу ззовні;
  • латентний або основний період - усвідомлення і обробка сигналу;
  • виконавчий період - відповідь дія на сигнал.

Таким чином, можна побачити, що реакція людини за замовчуванням є наслідком його вродженої фізіології. Але як практично будь-яке вроджене фізичне якість, реакція і її швидкість може бути тренована з метою її подальшого прискорення та контролю. Існують певні методики, спрямовані на прискорення реакції людини в конкретних видах спорту для досягнення найкращих результатів. Однак є й загальні рекомендації, які допоможуть будь-якому розвинути його природну реакцію.

Як розвинути швидкість реакції

Практично будь-які заняття рухливими і командними видами спорту позитивним чином впливають на швидкість реакції людини, збільшуючи її, і одночасно піднімаючи загальний тонус організму.

Наприклад, прекрасно розвиває реакцію будь-яка гра з рухомим предметом, який потрібно вчасно зловити або відбити - футбол, хокей, теніс, пінг-понг або бадмінтон.


Їзда на велосипеді, роликах або скейтборді змушує вас моментально реагувати на будь-які виникаючі перешкоди і змінюється рельєф місцевості.

Відмінно розвивають швидкість реакції та всі види єдиноборств, особливо таких, як бокс чи карате. Навіть якщо ви не хочете битися чи хочете потренувати реакцію своєї дитини, пограйте з ним у звичайні "ладушки" - ця гра змушує його моментально реагувати на ваші дії, а збільшується швидкість ударів тренує мозок.

Непогано допомагають розвинути реакцію і сучасні комп'ютерні ігри, однак у процесі такого "тренування" слід пам'ятати про необхідність тренувати і інші частини тіла. Тому в процесі гри необхідно час від часу робити зарядку для тіла, розтягуючись і розганяючи кров, а також вправи для очей зі зміною фокусу, щоб розвинути очні м'язи.