Щоб ваша дитина була загартованим, зовсім не обов'язково купати його в ополонці і обливати холодною водою. Досить дотримуватися простих правил, щоб ваш малюк був здоровим і міцним.

Як загартовувати дитини при мінімальних зусиллях з боку батьків при виконанні стандартних гігієнічних процедур?

Насправді, все дуже просто. Потрібно просто сформувати щоденні ритуали, які і стануть природним способом життя вашої дитини. Привчати до таких ритуалів потрібно з самого народження. А якщо ваш малюк вже підріс? Не впадайте у відчай, почати ніколи не пізно!

Отже. Основне завдання батьків - створити для малюка такі умови, які дозволять зміцнити і розвинути вроджені захисні сили організму. І ці умови не повинні нагадувати тепличні.

Чотири правила загартовування

Правило 1. Дотримуйтесь систематичність.

Очікуваний ефект від загартовування можна отримати тільки при щоденних процедурах. Крім того, ви непомітно для себе і для дитини сформуєте щоденні ритуали. А допоможе вам "Правило 21 дня". Суть цього правила проста: будь-яка звичка виробляється протягом виконання дії 21 день поспіль без перерви.

Правило 2. Збільшуйте час виконання процедур і силу дратівної дії ПЛАВНО.

Організм дитини повинен поступово пристосуватися до незвичайних для нього умов. Дотримання поступовості зробить гартують процедури комфортними для вас і вашого малюка.

Правило 3. Завжди враховуйте настрій або побажання дитини. Загартовуйте у формі гри.

Тільки так вам вдасться досягти позитивного ефекту. Якщо малюк незадоволений, засмучений, відкладіть або перенесіть гартують процедури на інший час. Від цього ніхто не програє, зате у дитини не виникне негативного ставлення до загартовування.

Правило 4. Проводьте процедури загартовування тільки зі здоровою дитиною.

Ваш малюк повинен бути здоровий! Ніколи не починайте гартувати, якщо дитині холодно - ви можете викликати переохолодження організму.

Формуємо ритуали загартовування

1. Почніть з одягу. Пам'ятайте, що малюк не повинен жити в тепличних умовах. Забудьте про бабусиних радах і перестаньте кутати дитини. Збираючись на прогулянку з дитиною до року (або до того віку, поки малюк не вміє ходити) використовуйте правило: "Кількість шарів одягу на дитині дорівнює кількості шарів одягу на вас плюс один шар".

Коли ваш малюк почне ходити, враховуйте його рухливість. Замерзнути маленькому непосиді буде складніше, ніж вам. Тому кількість шарів одягу на дитині, повинно відповідати вашому, а ще краще на один шар менше. Одяг повинен бути з натуральних тканин, а дитина в ній не повинен потіти.

Завжди сумно дивитися на діток, які одягнені як "капуста", а поряд з ними мама в шортиках і маленькою маєчці. Тому не кутайте, а краще візьміть з собою на прогулянку запасні речі, які можна одягнути не дитину, якщо стане холодно.

Будинки одягайте дитину також як дорослого. Якщо в квартирі тепло, достатньо трусиків (ну або трусиків і маєчки). Ходити вдома найкраще босоніж (але на кахельних підлогах і ламинате, застеленому на бетонну підлогу краще одягнути шкарпетки).

2. Проводьте якомога більше часу на свіжому повітрі, гуляйте

Особливо влітку. Можна поставити на балконі або у дворі будинку басейн, в якому дитина буде плюхатися в своє задоволення. Не упускайте нагоди виїхати на природу: в ліс, на річку, на море. У теплу пору року дайте можливість дитині побігати босоніж по пісочку або камінцях.

Новонароджених діточок влітку можна виносити на вулицю починаючи з першого тижня життя. Почніть з 20 хвилин, поступово збільшуючи тривалість прогулянки.


У холодну пору року з малюками до 6-12 місяців гуляйте при температурі не вище 15 градусів.

3. Провітрюйте кімнати

Температура повітря в кімнаті, де перебуває дитина, повинна бути приблизно 22 градуси. Підтримувати таку температуру допоможуть регульовані батареї. Але не кожному дорослому буде комфортна така температура. Тому якщо ви очікуєте дитини, почніть з себе, або спільно поступово знижуйте температуру в кімнатах до 22 градусів, або трохи вище, щоб усім було комфортно.

Провітрюйте кімнату не рідше 4-5 разів на день. При цьому якщо немає протягу, дитини виносити з кімнати не обов'язково. При наскрізному провітрюванні малюка потрібно перевести в іншу кімнату. У нашій родині вночі взимку і влітку завжди відкрито вікно в режимі провітрювання. Якщо на вулиці сильний вітер ми відкриваємо вікно в сусідній кімнаті, так щоб все-таки був доступ свіжого повітря.

4. Приймайте повітряні ванни

З новонародженою дитиною це зручно робити під час сповивання. Для початку залиште крихту роздягненим на 2-3 хвилини, а потім поступово збільшуйте цей час. У 6 місяців малюк може залишатися голеньким до 15 хвилин, а до року - до 30 хвилин. Повітряні ванни дитина повинна приймати в добре провітреній кімнаті. Ідеальна температура - на 1 градус нижче звичною. Поступово її можна знизити до 18-20 градусів.

Після року можна привчити малюка спати голеньким під час денного сну. При цьому вкрити тонкої простирадлом або не вкриває зовсім. А після сну дайте дитині трохи побігати голяка - це тільки на користь.

Влітку, повітряні ванни можна поєднати з сонячними, адже сонце це дуже хороший помічник батьків в процедурах гарту малюка. Тільки не виносьте малюка на прямі сонячні промені. Досить потримати дитину голеньким в тіні дерев в період з 10 до 11 ранку або після 17 години вечора. Ну а після року можна побігати голяка і на відкритому сонці, але не більше 10-15 хвилин.

5. Загартовуйтеся водою під час ранкових і вечірніх процедур

При цьому нічого особливого робити не потрібно. Привчіть малюка вранці вмиватися прохолодною водою. Почніть з температури води 28-26 градусів (таку температуру мають наші шкірні покриви на відкритих ділянках тіла). Поступово знижуйте температуру.

Протягом дня, коли ви миєте крихті руки або ноги після прогулянок, теж включайте прохолодну воду. Але перед умиванням перевірте - ніжки і ручки повинні бути теплі.

Дайте дитині можливість пограти з водою. Її можна налити в тазик і поставити його в надувний басейн на кухні (для того, щоб не залити водою підлогу) і нехай ваша дитина плюхається і пускає кораблики в своє задоволення.

Після вечірнього купання облийте малюка прохолодною водою ( 33-35 градусів), щодня знижуючи температуру води на 1-2 градуси. Або влаштуйте йому контрастний душ: спочатку тепла вода (близько 40 градусів), а потім прохолодна. Після купання не кутайте малюка в рушник, залиште його на кілька хвилин голеньким.

Для новонароджених обливання краще замінити обтирання. Відразу після купання перенесіть малюка в іншу кімнату, візьміть махровий рушник змочіть його в прохолодній воді (34 градуси) і швидкими рухами обітріть дитини. У перший тиждень - тільки верхню частину тіла, а через тиждень - все тіло.

Послідовність обтирання повинна бути такою:

руки - від пальців до плечей;
груди і живіт - кругові рухи за годинниковою стрілкою;
спина - від хребта до боків;
ноги - від стоп до стегон;
сідниці - НЕ розсуваючи.

А ще хороший ефект, що гартує дає регулярне відвідування басейну.

Як бачите, загартовування не вимагає величезних тимчасових зусиль у батьків і напруги у дітей. Просто потрібно трохи змінити свої звички.