Мислити логічно - означає вміти відокремлювати другорядне від важливого, робити висновки і знаходити взаємозв'язки, приводити спростування і докази, бути переконливим у своїх висловлюваннях. Багато людей протягом життя користуються цією здатністю, але і величезна кількість жителів нашої планети мислить шаблонно. Це відбувається через те, що розвинути логічні здібності у них не вийшло. Але ж це не означає, що вони не зможуть сформувати і натренувати логіку в той момент, коли їм це знадобиться.

Етапи розвитку логічного мислення

Покращувати логічне мислення потрібно з самого дитинства. Адже у маленьких дітей ще немає здатності усвідомлювати що-небудь абстрактно, тобто в розумі. Тоді-то і починаються перші стадії формування логики:

  • наглядно-действенная;
  • наглядно-образная.

Детям, щоб осмислити, необхідно бачити і чіпати. Через деякий час у дитини з'являється словесно-логічні здібності. У цей період дитині вже не потрібно мати перед собою те, про що він думає або говорить.

З часом логічний розум перетвориться. Він стає умінням з усіх боків вивчати поставлене завдання, ситуацію, розробляти план або кілька способів досягнення мети. У деяких людей розумова діяльність досягає найвищого ступеня - здатності творчо міркувати, не використовуючи при цьому готові знання, а створюючи нові.

Для успішного подолання абсолютно будь-яких життєвих труднощів логічне мислення дуже важливо. Тому, якщо у вас зовсім не розвинена логіка або рівень її розвитку вас не влаштовує, то вам допоможуть спеціальні вправи.

Як розвинути логіку у дітей

Перед тим, як починати розвивати логічне мислення своїм дітям, пам'ятайте, що їм все уроки і тренування потрібно підносити в ігровій формі. Так вони будуть цікаво, весело і корисно проводити свій час.

У першу чергу познайомте свою дитину з загадками. Підійдуть будь-які: у віршованій формі або прості, складені всього з 5-6 слів. Головне, щоб діти думали і роздумували разом з вами. Чи не підказуйте їм, але якщо ви бачите, що дитина "зайшов" у глухий кут, то направляйте потік його думок в правильне русло.

Ще одне відмінне вправу для розвитку логічного мислення - пазли. Не обов'язково купувати дорогі іграшки-пазли. Для того щоб поліпшити логіку дитини, можна будь-яку дитячу картинку розрізати на кілька частин. Враховуйте тільки те, що чим молодша дитина, тим менше вам потрібно зробити деталей.

Дітям після 4 років можна запропонувати пограти зі словами. Такі логічні ігри - це пошук зайвого слова або об'єднання складів у ціле слово. Можна групувати слова за певними ознаками або відгадувати предмети за характеристиками. Все це не тільки допоможе малюкам поліпшити логічні здібності, а й буде тренувати навички класифікації, побудови зв'язків і визначення властивостей об'єкта.

Оскільки дітям цікаво все, що відбувається навколо, вам потрібно для розвитку логічного мислення відповідати на всі поставлені ним запитання .


А якщо ваша дитина не питає прямо (соромиться, не вміє говорити), то слід докладно розповідати йому про предмет, що затримав його погляд. Коли можливо, дозволяйте малюкам помацати річ руками або розібрати її.

В будь-якому віці книжки або малюнки допомагають дитині побачити те, що він ще не бачив, про що не знав, а іноді й дофантазировать розв'язки ситуацій , не йдучи від реальності. Це добре стимулює роботу логічного мислення.

Як розвинути логічне мислення дорослому

Ігри допоможуть поліпшити логіку не тільки дітям. Грати люблять і дорослі, адже всі ми діти в глибині душі. Головне - правильно підібрати гри. Логічне мислення почне працювати краще, якщо ви буде в ігровому процесі запам'ятовувати, будувати причинно-результативні ланцюжки і станете більш уважним. Для вас і вашого логічного мислення відпочинок за партією в Монополії, шашки, шахи, карти або нарди буде дуже корисним. Дорослим дуже корисно буде розгадувати кросворди, завдання та ребуси. Але тут слід бути дуже акуратними - логіка може перерости в азарт, і тоді користі ви не отримаєте.

Відмінно допомагає поліпшити логічні здібності комп'ютер. На сьогоднішній день існує величезна кількість різноманітних програм та ігор, які спеціально розроблені для розвитку аналітичного і абстрактного мислення. Звичайно, приділяти цьому потрібно зовсім небагато часу, щоб не псувати зір і не упускати можливість жити реальним життям.

Логічні можна закачати і в телефон. Приділяючи тренуванні розуму зовсім небагато час в пробці, в громадському транспорті або в чергах, ви дуже благотворно впливаєте на своє мислення.

Чудово розвиває логічне мислення вивчення будь-якої іноземної мови. Нові для вас мовні конструкції зажадають максимальної зосередженості і уважності, що стане хорошою зарядкою для інтелекту. Займайтеся доти, поки не відпрацюєте до автоматизму іноземну мову, і ви побачите, наскільки добре стане працювати ваша логіка в різних життєвих ситуаціях.

Не варто недооцінювати користь книги. Тут головне вибрати якісну літературу. Будь-яку - наукову, художню або розважальну, але вся вона повинна бути написана хорошим автором, складатися з правильно побудованих пропозицій, з безліччю сюжетних ліній.

Благотворно позначається на розумових процесах мистецтво орігамі. Виконання складних комбінації ліній згинів, які потрібні для виготовлення різних фігурок, стане хорошими уроками для вашої логіки.

Дорослій, покращуючи логічні здібності, необхідно приділяти цьому заняттю не одну годину в тиждень, а набагато більше. Шкоди від цього не буде точно. Також не слід уникати життєвих головоломок і ребусів. Справляючись з важкими ситуаціями, ви допомагаєте своєму мисленню працювати в посиленому режимі, що позитивно на нього впливає.