Потенціал нашого розуму надзвичайно великий! І якщо вам хтось сказав, що ваш інтелект і тип мислення (гуманітарний або математично-аналітичний) заданий ще при народженні або визначений вихованням та розвитком в дитинстві, а в дорослому житті його змінити не можна, не слухайте цих людей. В їх словах є лише невелика частка правди.

Міфи про інтелект

Помилкова переконаність у тому, що формування інтелекту відбувається дитинстві, змушує відмовлятися від тренувань і занять багатьох людей. Звичайно, бувають обдаровані особистості, які з дитинства проявляють свої унікальні здібності, але це зовсім не означає, що не отримавши потрібних знань в юному віці, ви не зможете розвинути інтелект в той момент, коли вам знадобитися. Усередині кожного з нас є потенціал, і досягти хорошого рівня інтелектуальних якостей можна, доклавши зусилля і займаючись регулярно.

Також дуже часто людям, інтелект яких отримав потрібну розвиток у певній галузі, здається, що вони є фахівцями тільки в одному конкретному напрямку. Тобто вони можуть мати геніальні математичні здібності, але як тільки життя їх зіштовхує з областю гуманітарних наук, втрачаються. Інтелект можна розвинути гармонійно! При різнобічної тренуванні свого мислення ви рано чи пізно станете фахівцем в різних напрямках.

Здібності інтелекту

У людського інтелекту є кілька здібностей:

 • аналітична - це здатність проводити всебічний аналіз наданої інформації, визначати взаємозв'язки, ділити все на логічні блоки, вміння порівнювати і зіставляти ;
 • логічна - здатність міркувати і аналізувати, вміння робити послідовні висновки;
 • дедуктивна - здатність, сприяюча виділенню загальної ідеї з маси інформації або гуртування зокрема в загальне, вміння знаходити закономірності;
 • критична - здатність оцінювати інформацію і відсіювати неправильні висновки, помилкові ідеї, вміння протистояти навіюванню і впливу;
 • прогностична - здатність, що дозволяє планувати або формувати в розумі результат подій, при цьому, створюючи кілька різних альтернатив;
 • абстрактне мислення - дозволяє розуміти математичні , логічні та філософські ідеї, утримуючи в розумі складні концепції і системи;
 • образне мислення - можливість зіставляти в розумі різні складні за змістом речі, порівнюючи, групуючи або сприймаючи їх, як більш прості.
 • здатність концентруватися - можливість утримувати увагу протягом необхідного часу.

Всі ці здібності можна розвинути в комплексі, а можна підбирати вправи для стимулювання однієї зі сторін мислення. Головне, не забувати і про тренування роботи пам'яті. Адже вона бере безпосередню участь у розвитку інтелекту.

Інтелект у дитини

Дітям старше 5 років можна використовувати ті ж тренування для розуму, що і дорослим. А ось з моменту народження і до п'яти років мислення дитини вимагає інших вправ. У цьому віці існує міцний зв'язок між мозком і організмом. Щоб розвинути інтелектуальні здібності, потрібно:

 • відкласти на якомога більш тривалий термін повернення на роботу - особливо важливо перебувати поруч з дитиною в перший рік його життя. Встановлення прихильності між малюком і батьками допоможе розвиватися декільком здібностям інтелекту;
 • носити дитину на руках, коли це можливо - рух під час ходьби або згинання стимулюватиме не лише ту частину мозку, яка відповідальна за положення тіла і баланс, але і стане відмінним тренуванням для інтелекту немовляти;
 • годувати дитину грудьми - в грудному молоці міститься все необхідне для мозку, що розвивається маленького чоловічка. Як показали дослідження, діти, яких годували штучним харчуванням, мають більш низький рівень інтелекту, ніж ті, хто їв груди;
 • щодня робити масаж - фізичні дотики є корисними для розвитку інтелекту в віці до 1 року;
 • реагувати на всі потреби дитини - коли дитина плаче, йому щось потрібно.


  Абсолютно не правильно не підходити до нього в цей момент. Це тільки буде гальмувати практично всі інтелектуальні здібності;

 • читати і співати дитині - це одні з кращих способів стимулювати роботу мислення малюків. Якщо ви не вмієте співати, просто включайте класичну музику (або будь-яку іншу, яка подобається вашому дитинці). Але не варто залишати включеним телевізор або радіо на довгий час. Діти не здатні відстежити всі повідомлення, що доносяться звідти, і це буде тільки дратувати їх нервову систему, що негативно позначиться на розвитку мислення.

На закінчення хочеться сказати те, що потрібно проводити з дитиною більше часу просто спілкуючись. Відповідайте на всі його запитання, разом грайте в ігри і ходите гуляти. Тільки так ви зможете всебічно розвинути інтелектуальні здібності вашого маленького дива!

Вправи для розвитку інтелекту

Підвищити розумові можливості у дорослих і дітей старше 5 років можна різними способами. Вибирати вправи завжди потрібно, виходячи зі своєї зацікавленості, так як монотонні й нудні заняття, які не приносять вам задоволення, стануть непотрібною роботою, яка тільки відніме у вас дорогоцінний час. Також намагайтеся не перестаратися і подавати уроки для мислення регулярно, але потроху. Так вони увійдуть до звички і принесуть позитивні результати.

Поліпшити розумові якості допоможуть логічні ігри. Давно вийшли з моди шахи, преферанс або шашки - це старий і перевірений спосіб розвинути мислення. Також буде добре час від часу приділяти годинку грі в нарди, покер або логічні головоломки. Якщо ви прихильник комп'ютерних ігор, то можна розвивати інтелект і таким способом, благо зараз вибір розвиваючих ігор для ПК і мобільних телефонів дуже широкий. Якщо такі ігри будуть тренувати не тільки мислення і пам'ять, а й будуть вестися між вами і суперником, тобто змагання стане проходити між двома живими умами, то будуть розвиватися ваші різні інтелектуальні здібності.

Абстрактну і логічну здатність , пам'ять, швидкість мислення, а також критичні, прогностичні, аналітичні та дедуктивні можливості інтелекту можна розвивати на заняттях математикою та іншими точними науками. Буквально на кожному уроці ви будете організовувати, і структурувати ваше мислення, а також наводити порядок в голові.

Не можна забувати про позитивний вплив читання книг на розвиток мислення. Щоб стати розумним потрібно не просто багато читати, адже хороша художня література всього лише розширить ваш кругозір. Необхідно підбирати наукові та історичні книги, вони допоможуть мати збалансовано розвинений розум. До корисної літературі також відноситься класична поезія. Красиві словоформи сприятливо позначаються на роботі мозку.

Щоб розвинути мислення, потрібно обов'язково стежити за своїм фізичним станом. Регулярні заняття спортом і правильне харчування сприяють виділенню ендорфінів, що позитивно позначається на мозку людини. Включіть у свій раціон якомога більше рибних страв, овочів і фруктів і ви побачите, що у вас з'явитися більше енергії, а мислення почне "працювати" швидше.

Більшість людей відпочиває після роботи перед телевізором. Якщо ви хочете розвинути своє мислення, знайдіть інші альтернативи повноцінного відпочинку. ТВ-програми гальмують його розвиток. Так, звичайно, деякі канали або окремо взяті передачі дуже корисні, але їх настільки мало, що в більшості випадків наша підсвідомість навпроти телевізора просто відключається. Якщо ви хочете подивитися фільм, передачу або концерт, почніть користуватися ДВД, так у вас буде можливість жорстко фільтрувати отримувану інформацію.