Активне наступ нових будівельних матеріалів привело до того, що сьогодні, щоб повісити картину або закріпити на стіні елементарну вішалку, звичайних цвяхів і молотка вже недостатньо. Тепер для вирішення цього завдання доводиться свердлити дірку, а то й не одну. Причому зробити це не так просто, як здається на перший погляд - деякі матеріали в цьому сенсі дуже непіддатливою і вимагають особливого підходу.
Які бувають свердла?
Свердла для ручних і електричних дрилів на перший погляд здаються абсолютно однаково. Однак, це оманливе враження. Якщо придивитися до даних виробів уважніше, то виявиться, що в їх конструкції є одна вельми цікава і многозначащіе особливість. У деяких екземплярів на кінці є невелике напилення у вигляді двох платівок, злегка виступають за діаметр свердла. Це насадка виконується із спеціального матеріалу, твердість і зносостійкість якого набагато вище, ніж у самого свердла. Даний матеріал називається переможе. Він являє собою сплав вольфраму і кобальту (9 частин вольфраму і 1 частина кобальту). Таке поєднання на виході дає дуже твердий матеріал, при свердлінні здатний "взяти" цегла, бетон і навіть граніт.
Тут варто уточнити, що для роботи з деревом є ще особливий вид свердел з металу, що мають зовсім іншу, фігурну конструкцію.
Що чим свердлити?
Таким чином, всі свердла можна розділити на дві великі групи: звичайні та побідитові. Цей поділ не просто формальне, для успішного свердління тієї або іншої поверхні воно має дуже велике значення. Так, наприклад, прості свердла без будь-яких наконечників рекомендується використовувати для роботи з більш м'якими матеріалами з волокнистої структурою. Це, наприклад, деревина і різні похідні з неї, пластики, а також метал, в тому числі сталь. Вироби з побідитовими наконечниками більше підходять для обробки твердих матеріалів, що представляють собою єдиний монолітний масив. Як вже зазначалося вище, це цегла, бетон, природний камінь.
Такий стан справ пояснюється особливістю взаємодії побідиту наконечника для свердла з матеріалом. Так, якщо звичайні свердла ріжуть матеріал, за рахунок цього вгризаючись в його структуру, то побідитові вироби кришать його. За рахунок такої властивості вони ідеально входять в тверді матеріали, але при цьому абсолютно не годяться для роботи з деревом, пластиком або сталлю - вони рвуть волокна, їх яких складаються дані матеріали, в результаті чого отвори виходять кошлатими і перед подальшим їх використанням потрібна додаткова обробка . До того ж, найчастіше використання побідитового свердла для роботи по дереву або пластику призводить до того, що отвір виходить більшого діаметру, ніж це планувалося, а це теж тягне за собою нікому не потрібні проблеми.Отже, підсумуємо сказане вище: дерево , ДСП і тому подібні матеріали, а також пластики і метали краще свердлити звичайним свердлом, виконаним з високоміцної сталі. Для каменю, бетону і цегли слід використовувати спеціальний інструмент зі спеціальним наконечником з побідиту. Порушення цього простого правила веде до дуже серйозних наслідків, адже під час свердління бетону звичайним свердлом, псується не тільки свердло - велика, можна сказати згубна навантаження випадає і на долю дрилі, яка в результаті такої експлуатації може швидко вийти з ладу.
Для роботи з деревом, та й пластиком в деяких випадках краще вибрати фігурні свердла іншої конструкції ніж зазвичай.
Свердління під різьблення - особливий вид робіт
Часто в процесі будівництва або навіть самого незначного ремонту виникає необхідність надійно скріпити між собою дві абсолютно гладкі поверхні, наприклад, металеві пластини невеликої товщини. Як це зробити? Можна скористатися старим добрим дідівським способом - болтом і гайкою, але в такому випадку по обидва боки вироби вийдуть виступаючі частини, що виглядає не дуже естетично, а часом і зовсім неприпустимо з технічних міркувань або умовам подальшої експлуатації. Ще є такий спосіб як клепка, але створення з'єднання подібного типу вимагає великих трудовитрат, результат між тим, не відрізняється великою надійністю, а також тим, що в разі необхідності його неможливо демонтувати, не пошкодивши основного виробу. Простіше і правильніше за все в таких випадках буде вдатися до так званого свердління під різьблення.
Для цього, одну з пластин просвердлюють наскрізь - це отвір для гвинта. Інша деталь буде являти собою відповідну частину, тобто те, у що буде угвинчуватися засіб кріплення. У ній також просвердлюють отвір, однак, воно має бути, по-перше, не наскрізним, а, по-друге, трохи меншого діаметру, ніж гвинт, який передбачається використовувати. Наприклад, якщо гвинт має різьблення 5 мм, то отвір під нього необхідно зробити діаметром 4,2 мм. Потім, за допомогою спеціального інструменту під назвою "мітчик" в отворі відповідної частини нарізається різьба. Тепер дві пластини можна скріпити абсолютно безболісно.
Наостанок нагадаємо одне правило професійних будівельників - при роботі з дрилем завжди необхідно мати під рукою не тільки широкий набір свердел різного діаметра, а й обов'язково запасний вироби. У цьому випадку вихід з ладу одного свердла не стане причиною зупинки роботи і втрати дорогоцінного часу. Практика показує, що особливо часто псуються свердла маленького діаметру.
Петро,