Як відомо, вживається людиною їжа має здатність керувати роботою його біологічного годинника: продукти харчування можуть як гальмувати їх хід, так і прискорювати його . Природно, що для більшості представників роду людського властиве бажання продовжити своєрідний термін придатності цих ходиків.

Саме тому питанням власного здорового харчування слід приділяти більш пильну увагу. Правильне харчування - це і запорука здоров'я, і гарантія повноцінної працездатності організму, і досить-таки серйозна "заявка на довгожительство".

Тим людям, які зважилися "встати на шлях істинний", тобто дотримуватися принципи правильного і здорового харчування, фахівці-дієтологи рекомендують дотримуватися наступних правил:

  1. сирояденіе: сирі і вегетаріанські страви є відмінним профілактичним засобом, що запобігає і стримує розвиток таких захворювань, як ожиріння, атеросклероз, цукровий діабет, гіпертонія. Крім того, влаштовуючи розвантажувальні дні, поживний раціон яких базуватиметься повністю на сирій їжі, можна чудово очистити організм від шлаків, токсинів та інших шкідливих сполук.
  2. Свежееденіе: всі без винятку продукти мають найбільшу цінність для організму людини в той момент, коли вони свіжоприготованого. Збільшення терміну зберігання їжі, а особливо - продуктів рослинного походження, погіршує не тільки їх поживні властивості, але зменшує і дієтичні якості. Саме тому всі страви слід вживати відразу ж після процесу їх приготування.
  3. Сезонність: кожному овочу - свій час і своє місце. Це означає, що овочі та фрукти є найбільш корисними в момент їх природного дозрівання. Тому пізня весна, літо і рання осінь - найкращий час для максимального насичення організму вітамінами, мікроелементами та іншими біологічно активними сполуками, які містять рослинні продукти. У холодну пору року живильний раціон слід різноманітити багатої білками і жирами їжею, в той же час не відмовляючись і від продуктів рослинного походження. Головне - щоб овочі та фрукти, які вживаються в даний період, були якомога більш натуральні.
  4. Збалансованість і різноманітність: чим більше складових елементів міститься в раціоні харчування, тим більша кількість активних речовин і з'єднань надходить в організм людини.


    Крім того, різнорідність живильного меню стимулює активність людського мозку, а також збільшує ступінь витривалості організму при фізичних і розумових навантаженнях.

  5. Помірність у споживанні їжі: слід пам'ятати про те, що організм, як і власне сама людина, періодично потребує відпочинку. Особливо це стосується шлунково-кишкового тракту і підшлункової залози, які тримають основне навантаження в процесі вживання і перетравлення їжі. Як показують численні дослідження, ті люди, які багато їдять, більшою мірою піддаються нападам втоми і часткової втрати працездатності. Ті ж, хто відводить для їжі меншу значимість і дотримуються принципу помірності в їжі, відчувають себе більш бадьорими і здоровими. Такі люди менше втомлюються і виявляють велику працездатність.
  6. Їжа - джерело задоволення: процес їжі повинен викликати у людини масу позитивних емоцій. Їжею потрібно насолоджуватися. Тому приступаючи до її вживання, необхідно відмовитися від усіх зовнішніх подразників (читання, розмов і т.п.) і повністю зосередитися на процесі.
  7. Сполучуваність продуктів: необхідно враховувати принципи сумісності продуктів харчування, тим самим дозволяючи кожному з них виконувати свої функції і не створюючи перешкод для найкращого засвоєння їх організмом. Ігнорування цього правила спровокує небажане для організму стан - підвищений бродіння і гниття незасвоєних харчових часток, що в свою чергу створить сприятливу "грунт" для отруєння внутрішніх органів людини шкідливими токсинами та іншими згубними речовинами.
  8. Відсутність монохарчування , чергування продуктів: неправильно використовувати одне і те ж блюдо, навіть найулюбленіше і корисне, протягом тривалого періоду часу. В іншому випадку травна залоза буде функціонувати "з відхиленнями".