Багато хто дивується, коли бачать комп'ютер, миттєво відповідає на дії користувача, хоча на ньому запущенно іноді до 20 різних програм, або в браузері відкрита 100 сайтів . Насправді це є нормальною поведінкою комп'ютера.
У цій статті ми пояснимо, звідки зазвичай виникають комп'ютерні гальма.
Спочатку уточнимо що "гальмує" означає те, що очікуване дію програми відбувається через значний час після вчинення дії користувачем і як наслідок: гальмує не комп'ютер, а програми запущені на цьому комп'ютері.
Сам по собі комп'ютер - це набір ресурсів, і основні ресурси це процесор, оперативна пам'ять і жорсткий диск. Коли будь-який з цих ресурсів повністю зайнятий, програми починають гальмувати, так як довго чекають звільнення необхідного їм для роботи ресурсу.
За рейтингом можна розкидати такі причини гальм:
1. не вистачає оперативної пам'яті комп'ютера;
2. помилки в програмах і віруси, які призводять до 100% зайнятості процесора, або з'їдають всю пам'ять.
3. мало місця на диску C :.
В "диспетчері завдань windows" можна побачити яка програма скільки займає процесора і пам'яті. Що б його викликати одночасно натисніть ctrl-shift-esc . Перейдіть на закладку "Швидкодія".
Якщо "Завантаження ЦП" показує 100% для одного з "процесорів", то вичерпаний ресурс процесора.


Який процес його займає можна дізнатися по стовпчику "ЦП" на закладці "Процеси".
Якщо в розділі "Фізична пам'ять" рядку "доступно" число в 10 разів менше числа в рядку "всього", то це брак пам'яті, і коли її не вистачає - замість неї програми починають використовувати жорсткий диск (по швидкості передачі даних раз в 30 повільніше оперативної пам'яті). Це повинно бути чутно по шелестіння з системного блоку і постійно палаючої лампочки на системному блоці показує звернення до жорсткого диска.
Для користувача жорсткий диск є найвужчим місцем в комп'ютері, і особливо з ним не пощастило користувачам ноутбуків. До речі, існують програми, які можуть прискорити жорсткий диск за рахунок розпаралелювання читання інформації - в windows vista така можливість вже вбудована і називається ReadyBoost , а для windows XP існує аналог - eBoostr (платний). Але для їх роботи потрібна одна або кілька флешок, або більше одного жорсткого диска.
Ще гальмування пов'язані:
- з ресурсом відеокарти, але це стосується тільки для 3D-моделювання (як правило, це отрисовка картинки в 3D-грі ).
- з ресурсом мережевої карти, проявляється в гальмуванні інтернету, а причиною є вірус, який, наприклад, активно розсилає спам.