У творах античних письменників зустрічається велика кількість згадок про чудодійний вплив музики на психоемоційний стан людини. Так, наприклад, в епосі, що розповідає про Одине, дається опис цікавого факту, як від звучання музики і співу перестала кровоточити рана Одіна.

Прославлений Орфей, в свою чергу, за допомогою співу однаково успішно пом'якшував характер людей і усмиряв диких звірів і птахів. Лікург, цар Спарти, відомий своїм суворим характером, сам займався написанням музики для своїх воїнів. Він ніколи не дозволяв собі вступати в бій, не привівши належало йому військо в бойову готовність звуками труб і барабанів.

Видатний грецький філософ Демокріт часто радив людям слухати звукам музики при різних інфекційних хворобах. А, коли, не менш уславлений філософ, - Платон давав своїм пацієнтам ліки, то неодмінно змушував слухати, так звані, магічні пісні і запевняв, що інакше ліки не подіє.

Вже в наш час багато лікарів все частіше звертаються до чудодійним властивостям музики. Існує чимало доказів того, що музика надає хворим людям сили, що допомагають їм в одужанні. Так, наприклад, лікар С.Т.Пепелкін з Нижнього Новгорода вже довгий час прописує своїм пацієнтам не таблетки, а .. різні сюїти та народні пісні.

За твердженням доктора, цілюща сила музики особливо підвищується восени, коли організму так необхідно налаштуватися на довгі російські холоду. Ще більшу користь людина приносить своєму організму, якщо не тільки прослуховує музику, але і сам співає або підспівує. У цьому випадку, вважає С.Т. Пепелкін, спостерігається значне поліпшення загального самопочуття людини, а іноді навіть організм стає невразливим для хвороби. Це відбувається тому, що під час співу енергія звуків, що впливають на людину, посилюється активною роботою внутрішніх органів, викликаних рухом грудної клітки, діафрагми, м'язів черевного преса.

Російські та зарубіжні вчені провели безліч досліджень, результати яких такі :
1) прослуховування музики Чайковського, Шуберта, Шумана, Шопена, неголосний спів старовинних російських романсів допомагають зняти стрес;
2) підвищенню настрою, підвищенню працездатності сприяє музика в стилі блюз, соул, а також джаз.

Музика впливає на ті ділянки головного мозку, які відповідають за розвиток інтуїції, а також взаємодія з навколишнім світом. Композитор Е.Далінская вважає музичну терапію більш дієвим методом лікування пацієнтів, ніж звичайними лікарськими засобами, що викликають, у багатьох алергію. Музика впливає на людину в цілому, а не тільки на кожен окремий орган. Так, наприклад, врівноважити емоції за допомогою музики, можна припинити подразнення шлунка у хворих на виразку шлунку, нерви яких, як правило, розхитані.

Дуже велике значення має тембр інструментів, що дає різний терапевтичний ефект. Для того, щоб знизити збудливість, привести в порядок нервову систему, потрібно слухати фортепіано. Поліпшенню кровообігу, нормалізації серцево-судинної системи, усуненню депресії сприяють звуки кларнета. За правильною роботою печінки і бронхолегеневої системи стежить флейта. Звуки скрипки дуже добре допомагають розслабитися.


На безперебійну роботу органів травлення благотворний вплив робить балалайка. Арфа - незамінна при нападах істерії.

Важливо також відзначити не тільки тембр, але і звучання інструментів. Запалити вогонь серця допомагають інструменти вітру, такі як флейта, кларнет, гобой і т.п. Оскільки на них грають диханням, яке і є саме життя, то вони особливо яскраво передають серцеві якості. Інструменти з жильними струнами виникли від створінь, колись мали серця, і, тому при звучанні вони виробляють ефект живої душі. Інструменти, такі як барабан, називаються інструментами перкусії. Вони надають оживляє і стимулюючий вплив на людину. При звучанні інструментів з дротяними струнами присутній ефект хвилювання.

Ось ще кілька дивних фактів цілющого впливу музики на хвороби людини. В одній з мюнхенських університетських клінік людям, що страждають виразкою, була "прописана" музика Бетховена і Моцарта. Через деякий час стало зрозуміло, що виразка гоїться набагато швидше, ніж при лікуванні звичайними лікарськими препаратами! У Лондоні використовують класичну музику в лікуванні старечого недоумства. Як результат, літні люди стали набагато товариські і активніше. Під впливом музики відбувається стимуляція мозку і активізуються зв'язки між нейронами, оберігаючи тим самим людину від деградації.

А який вплив надає музика на дітей? Якщо, ще не народженої дитини, яка перебуває в утробі матері, включати тиху класичну музику, то після своєї появи на світ "експериментальний" немовля буде швидше розвиватися фізично. В одній з американських клінік штату Теннесі проводять експеримент: новонародженим дають слухати класику, колискові мелодії, звуки флейти, арфи. В результаті, немовлята стали спокійніше, краще сплять, а одужання хворих малюків відбувається набагато швидше.

Вчені різних країн спробували з'ясувати, який же все-таки музиці потрібно віддати перевагу в найбільш сприятливий вплив на людину. Як виявилося, це твори класичних композиторів. А найцікавіше, що від кожної конкретної хвороби виліковує цілком певна композиція.

Заспокоїтися і привести в порядок емоції допомагають "Місячне світло" Дебюссі, "Колискова" Брамса, "Аве Марія" Шуберта, вальси Штрауса, прелюдії і мазурки Шопена.
Позбавлення від неврозів і дратівливості сприяють "Симфонія" Гайдна, "Кантата №2" і "Італійський концерт" Баха, "Місячна соната" Бетховена.
Налагодити роботу серцево-судинної системи, привести в норму кров'яний тиск допомагають "Весільний марш" Мендельсона, "Концерт ре-мінор" для скрипки Баха, "Ноктюрн ре-мінор" Шопена.
Від головного болю позбавляє прослуховування "Фіделіо" Бетховена, "Угорської рапсодії" Ліста, полонезу Огінського.
Від безсоння допомагають позбутися "Сумний вальс" Сібеліуса, "Пер Гюнт" Гріга, "Мрії" Шумана, п'єси Чайковського.
Загоєнню гастриту сприяє "Соната №7" Бетховена.
Для лікування алкогольної та тютюнової залежності підходять "Аве Марія "Шуберта," Лебідь "Сен-Санса," Місячна соната "Бетховена," Заметіль "Свиридова.
Полегшити епілепсію допомагає" Соната К448 "Моцарта.

Ось така вона, ця незвичайна і цілюща сила музики !