1. Вивчайте іноземну мову

Освоєння мови є досить складним процесом, з яким ми найчастіше стикаємося, будучи немовлятами та маленькими дітьми, коли наш мозок ще продовжує розвиватися. Щоб знову створити подібний розвиток у своєму мозку, можна спробувати вивчити нову мову, коли ми вже дорослі. Це поставить перед нами складне завдання, яка буде навчати наш мозок працювати по-новому, а також призведе до зміцнення розуміння рідної мови. Це істотно відточує наш розум і допомагає нам протистояти проблемам з пам'яттю, коли ми старіємо.

2. Створюйте списки для читання

Списки для читання визначають кінцеву мету нашого навчання, допомагаючи нам зосередитися на тій інформації, яку ми споживаємо. Ми можемо створювати списки для читання по предметних областях, по регіону або культурі, за часовими періодами історії. Будь-яке цілеспрямоване читання дозволить нам заглиблюватися в досліджувані ідеї, що в свою чергу допоможе нашому мозку краще розуміти тему і зосереджувати увагу на складних завданнях.

3. Цінуйте культуру

Інший спосіб зробити себе розумнішими полягає в розширенні розуміння вашої культури, зокрема мистецтва. Дивіться хороші фільми, відвідуйте художні галереї, слухайте музику. Можна освоювати як свою рідну культуру, так і культуру інших країн. Подібний прояв уваги до культури допоможе вам розвинути свій розум таким чином, який навряд чи буде досяжний при інших обставинах, зокрема на вашій роботі. Розуміння мистецтва допоможе вам зрозуміти, як і чому суспільство діє деколи тим чи іншим чином. Крім того, ви будете мати більше тем для розмови в разі потреби.

4. Добре висипайтеся

Ви коли-небудь пробували їздити за кермом після того, як погано поспали? Страшно, чи не так? Тепер подумайте, як недолік сну може впливати на діяльність вашого мозку. Нічний сон дає клітинам нашого мозку достатній відпочинок, що дозволяє їм підзарядитися і прояснити наші голови. Дослідження показують, що сон насправді посилює здатності функціонування вашого мозку, що робить вас більш кмітливими і готовими приймати нові ідеї.

5. Харчуйтеся здоровими продуктами

Вживаючи здорову їжу, ви даєте своєму тілу необхідну підтримку, щоб зберігати свій мозок у відмінній формі. Крім того, деякі види поживних речовин можуть посилити здатність ваших нейронів працювати швидше і ефективніше. Наприклад, продукти, багаті магнієм, можуть запобігти мігрень, а їжа, багата вітаміном B12, може запобігти втраті функцій мозку в літньому віці.

6. Грайте в розвиваючі ігри

Кілька останніх наукових досліджень показали, що певні типи відеоігор можуть допомогти вам стати розумнішими, тому що відеоігри часто тренують вашу зорову координацію, а також змушують використовувати свої навички прийняття рішень в різних ситуаціях, що виникають в процесі гри.


Дослідники з Великобританії виявили, що діти, які грали в тренувальні відеоігри з арифметичним ухилом протягом 10 тижнів, насправді значно поліпшили свої оцінки з математики. Однак, потрібно розуміти різницю і не плутати розвиваючі ігри з простими розвагами.

7. Беріть участь в соціальній взаємодії

Коли ви працюєте над створенням соціальних зв'язків, як в режимі онлайн, так і в реальному житті, ви тренуєте здатність вашого мозку розуміти структуру зв'язків між різними людьми, а також причини їх появи. До того ж, це допоможе вам розвинути свою здатність утримувати в пам'яті численні обличчя та імена людей, а також пам'ятати, ким вони є. Справді, дослідження, проведені на ув'язнених, які утримуються в одиночних камерах, показали явне зниження активності мозку, порівнянне з мозковою активністю деяких людей, які перенесли важкі травми голови.

8. Шукайте освітній контент в інтернеті

Інтернет може бути головним джерелом відволікання уваги, але, тим не менше, там міститься безліч прекрасних освітніх ресурсів на будь-який смак. Найчастіше, багато університетів завантажують у мережу відео-лекції своїх курсів або запрошених спікерів. Ці ресурси допоможуть вам поповнити свої знання з певних тем, будь вони пов'язані з вашою кар'єрою або є вашими особистими захопленнями.

9. Дивіться освітнє телебачення

Звичайно, я не маю на увазі, що ви повинні дивитися ці божевільні реаліті-шоу. Потрібно дивитися освітні канали, такі як Discovery Channel і йому подібні, так як на них часто показують поглиблені документальні фільми та передачі, що стосуються різних цікавих та пізнавальних речей. Також для цих цілей послужить перегляд який-небудь насиченою і складною драми, коли складні сюжетні лінії і відносини між персонажами змусять ваш мозок напружитися і проявити активність у процесі стеження за ходом дій.

10. Вирішуйте головоломки

Нарешті, не варто недооцінювати важливість різних головоломок, кросвордів і пазлів. Незважаючи на те, що деякі можуть посміятися над такого роду навчанням, ці головоломки можуть дійсно допомогти вам, особливо якщо ви шукаєте спосіб скоротати час в тривалій поїздці на транспорті. Краще влаштувати тренування для мозку, ніж сидіти в кріслі і дивитися останню популярну комедію. Головоломки можуть особливо стати в нагоді для збереження функцій вашого мозку в літньому віці.