Одним словом, Італія - це інша реальність. Польща, Литва, Росія, Україна, Білорусія - все це приблизно однаково по ментальності, особливостей поведінки і стилю життя. Італія, а мова піде про Рим, живе іначе.Жізнь в Римі починається десь о 8 ранку і закінчується о 9 вечора. Уже в 6-7 вечора закриваються магазини, після дев'яти працюють тільки бари. Не встиг щось купити - чекай ранку. На вулиці в цей час тільки туристи і афроітальянци (хз, як тут називають нафталинов).

Найбільший шок викликають жінки в чоботях в 25-градусну спеку. Реально, кожна третя ходить в теплій взуття, нерідко з хутряним підбивкою. Дивлячись на це, мимоволі замислюєшся про збут присипки для ніг в місті. Чоловіки не відстають - носять теплі куртки, аляски, шкіряні пальта. У футболках і шльопанцях сновигають тільки туристи.

Чай тут п'ють тільки туристи. Навіть не всі баристо розуміють, що потрібен саме чай, зате кавова карта навіть у самому замшілому барі включає 10-15 сортів кави.

У магазині може бути два стелажі з томатною пастою: густий, рідкої, зі спеціями, такий, сякий і т.д. Але знайти томатний сік нереально. Немає тут і овочевих соків, майже немає яблучного соку. Відверто кажучи, соками тут називають в основному розбавлені напої. Превалюють соки: грушевий і цитрусові. Чомусь часто трапляється така суміш: апельсин, мандарин і моркву.

Кефіра теж немає, зате повно вершків для кави: від півлітра до літрових упаковок найрізноманітніших фірм. Але кефіру немає. Хліба теж у звичному розумінні тут немає. Народ їсть щось схоже на багет: жорстка скоринка і дуже м'який м'якуш. Таку булочку (а їх багато різних розмірів і форм) ріжуть навпіл, закидають всередину нарізку з ковбас, шинки і сиру. Тобто ви зрозуміли, масло тут теж не в пошані.

Квиток в метро працює в одну сторону. Тобто якщо ви активували квиток, але з якоїсь причини не потрапили за периметр, то другий раз вже по ньому не пройти - будь він хоч сто разів багаторазовий - вам треба обов'язково "вийти" для деактивації квитка і зайти заново. Ми в перший день здорово на цьому попалися. У Римі всього дві гілки метро. Обидві не доходять навіть до країв міста. І уздовж ліній метро можна перетнути місто пішки години за дві.

Про те, що італійці жеруть переважно пишну піцу - повна фігня.


НІДЕ, ні в центрі, ні в закутках, ні далеко від туристичних маршрутів не подають пишну піцу - скрізь це тонкий сильно прожарений корж. Якщо будете в Римі - замовляйте круглу піцу, вона дорожча, але на двох коштує майже також, як слайси (шматки), а смачніше в рази. Якщо ви знайшли місце, де на піддонах лежать слайси - біжіть геть. Це буде підігріте сухувате гівно.

Паста в Пастер - це повний фуфел. Холодні мерзенні макарони під соусом. Шукайте, де не подають вже готову пасту.

Музеї в Римі - це профанація і викачка грошей з туристів. Один Ермітаж по експозиції перевершує всі музеї Риму разом узяті. Музей по-римському - це 100-150 експонатів за 5-15 євро. Якщо ви відвідали Колізей, Пантеон, Аттику і Ватикан - більше в музеї ходити не варто.

Пиво в Італії є. Але 90% - це Пейроні, місцева Балтика, тільки з трьох сортів: звичайне (типу трієчки), націонале (типу сімки) і міцне (типу дев'ятки). Є ще приблизно п'ять інших сортів від дрібних пивоварень і все. Зате вина - всякого різного, і воно не ділиться на звичні нам напівсолодке, напівсухе і т.п. Поняття не маю, як італійці його розрізняють. Само вино досить терпке. Терпкий тут і лимонад і взагалі будь-які напої. Любов до великої кількості аскорбінової кислоти відчувається повсюдно.

замурзані тут багато, але жити вони не заважають. Жебракують на кожному розі і вулиці, торгують всяким фуфлом, але якщо сказав "ні", то відходять. Ймовірно, причиною тут - велика кількість місцевих поліцейських. Ці товариші - місцеві гіди для туристів і взагалі сама компліментарність: наприклад, ми переходили дорогу і мент на машині, пропустив нас, хоча ми тільки почали рух, він мав перевагу по руху і він перегородив піввулиці. І поки ми не перейшли дорогу, вулиця стояла.

Тут можна фотать ВЕЗДЕ: на вулиці, в музеях, кафе, магазинах, туалетах. Всім пофіг. Єдине, іноді просять знімати без спалаху, щоб картини або шпалери не наражалися зайвому опроміненню. Єдине місце де фотать не можна - це Сікстинській капелі, але і те туристи клацали і служителі їх окріківалі, але ніяких заходів не приймали.

Докладний огляд з фотками і цінами буде пізніше. Тут ще все обробити треба. Але, якщо коротко, трьох днів на Рим з шопінгом більш ніж достатньо. На четверту добу ви починаєте тут просто жити.