Дятли здійснюють до 20 ударів головою в секунду. Але м'язи й кістки захищають маленький пташиний мозок. Сильні м'язи шиї дозволяють птиці неодноразово з великою швидкістю робити удари головою, але також і в черепі у дятлів є додаткові м'язи, які допомагають птахові не нашкодити собі. Ці м'язи працюють в якості захисного шолома для мозку.

На відміну від людського мозку, мозок дятла оточений м'язами і кістками. Це захищає головний орган птиці від пошкоджень під час того, як вона б'є стовбур дерева. За кілька мілісекунд до того, як дятел почне свою "роботу", він активує м'язи шиї, потім він закриває товсте внутрішнє віко.

"Веко діє як ремінь безпеки для очей", - говорить офтальмолог Каліфорнійського університету Девіса Іван Шваб, чиє дослідження 2007 про це явище було опубліковано в Британському журналі офтальмології.


Без цих додаткових століття сітківка може бути пошкоджена, і, більше того, око може вискочити з гнізда.

Ці гарантії особливо важливі для чоловічих особин, які в період залицяння здійснюють в день до 12000 ударів. Незалежно від випадку, дятли завжди роблять тільки прямі удари по дереву. Птахи запобігають травми голови, оскільки ніяких ударів в бік вони не роблять, тільки прямо.