Не всьому, що нам говорили шкільні вчителі, варто вірити. Звичайно, загалом і в цілому вони мали рацію, але шкільна програма створюється з спрощенням і мимовільним спотворенням деяких фактів, що дозволяє зацікавити дітей і зробити її не надто нудною. Ось кілька найпоширеніших міфів і помилок, яким багато хто вірить зі шкільної лави.
1. Вир в унітазі підпорядковується ефекту Коріоліса

Існує поширена помилка, що так званий ефект Коріоліса, що виникає через обертання Землі навколо власної осі, впливає на напрямок виру спускається в унітазі у води: нібито в Південній півкулі обертання відбувається по годинниковою стрілкою, а в Північному - проти.
Це не зовсім так: сила Коріоліса дійсно існує, але щоб вона визначала обертання об'єкта, він повинен бути достатньо великим - таким як метео-циклони або урагани, які дійсно обертаються за годинниковою стрілкою або проти залежно від півкулі.
2. Алмази сформувалися з вугілля

Багато ще зі школи "знають" про те, що алмази - не що інше, як вугілля, який за сотні мільйонів років кристалізувався і перетворився в самий твердий на планеті мінерал. Укладачі шкільних підручників з природознавства прагнуть подати матеріал якомога доступніше і зрозуміліше, до того ж не всі і в зрілому віці можуть зрозуміти всі тонкощі геологічних і мінералогічних процесів, в ході яких з'являються алмази, тому більшість досі вважає, що діаманти колись були вугіллям.
Згідно фахівцям, ймовірність того, що алмази сформувалися з скам'янілих решток рослин, надзвичайно мала - вуглець, з якого складається переважна більшість природних алмазів, старше, ніж перші відомі науці рослини, що з'явилися на суші. Треба відзначити, що вчені досі не можуть точно сказати, які умови, необхідні для появи алмазів - штучно створені діаманти відрізняються за своїми властивостями від природних, наприклад, не можуть похвалитися такою ж міцністю.
3. Собаки не потіють

Напевно всі власники собак помічали, що їх вихованці в жарку погоду практично завжди висовують мова - це дозволяє їм ефективно знижувати температуру тіла. З цієї причини багато людей вважають, що у собак потові залози розташовані на язиці, але це в корені невірно.
Справа в тому, що у ссавців, тіло яких вкрите шерстю, потові залози, відповідальні за терморегуляцію тіла, розташовані в основному на носі і подушечках лап - саме по їх зволоженню можна судити про те, що тварині жарко. Під вовняним покровом собак ховаються більш великі потові залози, основною функцією яких є виведення з організму шкідливих продуктів обміну речовин.
Міф про те, що собаки не здатні потіти, розвіяний ще в першій половині XIX-го століття - вчені збривали піддослідним собакам шерсть і провокували потовиділення, в ході чого виявилося, що більша частина сальних залоз у собак виділяє густий, пахучий піт, який служить не для охолодження тіла, а в якості жирового мастила для шкіри та шерсті.4. Кажани сліпі

Через те, що більшість кажанів живуть в умовах практично повної відсутності світла, деякі помилково вважають, що зір у цих тварин відсутній або слабо розвинене. Насправді у багатьох кажанів зір набагато гостріше, ніж у людини, причому у різних видів будова очей відрізняється. Як правило, у цих єдиних літаючих ссавців існує два типи зору: перша вони користуються при денному освітленні, а другий дозволяє їм орієнтуватися вночі.
Не відповідає дійсності й те, що кажани в польоті покладаються головним чином на ехолокацію: найбільші види , наприклад крилани, її взагалі не використовують - для пошуку фруктів і їстівних рослин їм достатньо звичайного зору. Ультразвук застосовують тільки хижі види, коли полюють на комах.
5. Чому літаки літають

У кількох словах пояснення цьому явищу звучить приблизно так: крила сконструйовані таким чином, що при русі виникає різниця тисків, яка і піднімає крилату машину вгору.

Данилом Бернуллі

Ефект падіння тиску текучого середовища із збільшенням швидкості потоку цього середовища був відкритий в 1738-му році швейцарським фізиком і натуралістом Данилом Бернуллі. Хоча цей його закон враховується при розробці літаків, більше значення для підйомної сили має третій закон Ньютона: на кожну дію є рівна і протилежна по напрямку сила протидії.
Щоб літак рухався вперед і вгору, потрібно змусити повітряний потік рухатися в протилежному напрямку, а управління підйомної силою здійснюється за допомогою закрилків. Що стосується закону Бернуллі, який є наслідком другого закону Ньютона, швейцарський фізик враховував тільки один варіант геометрії крил - плоска нижня частина і опукла верхня, проте крила сучасних авіалайнерів мають набагато складнішу змінну форму.
6. Молоко корисно для кісток

Про те, що потрібно кожен день пити молоко, нам твердять з дитинства, причому основним аргументом, як правило, є те, що "молоко і молочні продукти корисні для кісток скелета, так як в них багато кальцію ".
Співробітники Комітету лікарів за відповідальну медицину вирішили перевірити це твердження і в ході своїх досліджень не знайшли жодних переконливих доказів того, що посилене споживання молочних або інших продуктів з високим вмістом кальцію благотворно позначається на стані кісток. Більше того, статистично жителі країн з високим споживанням молока на душу населення в середньому мають більше проблем з опорно-руховим апаратом. Це не означає що молоко шкідливо, однак і користь його для кісток сильно перебільшена - є чимало продуктів з настільки ж високим вмістом кальцію.