Одна нація

Вікінги не були представниками одного народу, це була різношерста група воїнів, мандрівників і торговців під керівництвом вождя. За часів вікінгів Скандинавія не була поділена на великі держави (Данія, Норвегія, Швеція), а складалася з безлічі областей під керівництвом таких груп. Взагалі Давньонорвезька слово "вікінг" не прив'язане до якоїсь місцевості, і означає людину, що бере участь у поході до моря.

Дикі і брудні

У багатьох художніх фільмах і мультфільмах вікінги показані брудними і дикими чоловіками і жінками, але насправді вони дбали про свою зовнішність. Гребені, пінцети, бритви - найбільш часті знахідки при розкопках поселень вікінгів. Знайдено також залишки мила, яке вікінги робили самостійно. В Англії вікінги, навпаки, вважалися чистюля, тому що милися раз на тиждень (у суботу). У скандинавських мовах досі слово суботу означає "банний день", хоч про це самі нащадки вікінгів зовсім не замислюються.

Великі блондини

Вікінги в кінотворах також показані масивними, з довгими світлими волоссям. Цікаво, що аналіз історичних записів і даних розкопок показав, що середній зріст блондинів становив близько 170 сантиметрів, що зовсім небагато навіть за старовинними мірками. Зі світлим волоссям ситуація цікавіше - вони вважалися ідеальними у вікінгів, але не всі володіли світлою шевелюрою. Для виправлення цього непорозуміння використовувалося особливу відбілюючий мило. Ще вікінги були гостинними людьми, і безліч чужоземців вливалися в племена вікінгів, так що серед них були італійці, іспанці, португальці, французи і навіть росіяни. Зрозуміло, що всі вони володіли різними ваговими і ростовими характеристиками і кольором волосся.

Вікінги пили з черепів

Джерело цієї легенди - твір нікого Оле Ворма "Reuner seu Danica literatura antiquissima" 1636 , де він написав, що датські воїни п'ють з "вигнутих черепів". При подальшому перекладі на латинську від словосполучення залишилося тільки слово "черепів". До того ж при розкопках досі не було знайдено жодного кубка, зробленого з черепа.

Грубе озброєння

Ще одна особливість кіношних вікінгів - використання грубого невмілого зброї начебто кийків і сокир, або взагалі його відсутність. Насправді вікінги були хорошими зброярями, і використовуючи технологію складовою ковки (така ж використовується при виготовленні дамаськихклинків) вони вміли робити дуже міцне і гостре зброю. Згідно фольклору вікінгів, для перевірки гостроти меча він опускався в біжить струмок, і крізь нього пускався волосся. Якщо волосся перерізав, меч вважався досить гострим.

Скандинавія - батьківщина моя

Вікінги з'явилися в Скандинавії, але з часом розселилися по всьому світу, досягнувши Північної Африки, Росії і навіть Північної Америки. Існує кілька теорій, що пояснюють причини експансії, найлогічніше з них пов'язана з виснаженням земельних ресурсів та збільшенням населення Скандинавії, через що необхідно було шукати нові місця для життя.


Ще одна причина - виснаження виручки від торгівлі між Західною Європою та Азією після падіння римської імперії в У столітті, після чого вікінгам необхідно було шукати нові "рибні" місця.

ненавидіти всі

Як наслідок попередніх помилок з'явилася думка, що вікінги були небажаними гостями скрізь, ізгоями, їх нібито ненавиділи все. Реально їх не тільки ненавиділи (як і будь-яку іншу націю), але й поважали. Французький король Чарльз III, відомий як Чарльз Простий подарував вікінгам землю на території сучасної Нормандії, і видав свою дочку за одного з ватажків вікінгів Ролло. Ці "одомашнені" вікінги пізніше неодноразово захищали територію Франції від зазіхань інших вікінгів. У Константинополі вікінгів поважали за їх силу і відвагу, так що до візантійських імператорів був приставлений особливий варязький караул, що складається з шведських вікінгів.

Кровожерливі і жорстокі

Напади вікінгів були кровожерливими і жорстокими, якщо не згадувати про інших. У той час інших способів ведення війни не було - всі були і кровожерливими, і жорстокими - і французи, і англійці, і інші народи. Приміром, сучасник вікінгів, король Шарль Великий практично винищив народ аварів (древній союз племен, що жили на Волзі і на берегах Каспійського моря), а при Вердені наказав обезголовити майже 5 тисяч жителів Саксонії. Вікінгів не можна назвати самими кровожерливими, у них була інша "фішка" - повне знищення всього, пов'язаного з чужими їм релігіями (монастирі, храми), включаючи служителів цих релігій. Це настільки лякало оточуючих, що жителі селищ, ледве бачили на горизонті щогли кораблів вікінгів, рятувалися втечею без бою.

Суцільний грабіж

Дуже невелика частина вікінгів були воїнами, інші займалися землеробством, ремеслами і тваринництвом. Для морських експедицій грабіж був одним з "бонусів", від якого не відмовлявся ніхто, не тільки вікінги. Більшість вікінгів мирно жили на землях, де зараз знаходиться Ісландія і Гренландія і вважалися досвідченими торговцями, що мали справи з представниками різних народностей і країн світу.

Рогаті шоломи

Це, напевно, найбільше оману. Досі не знайдено підтверджень, археологічних або письмових, того, що вікінги носили шоломи з рогами. Всі знайдені шоломи не мають рогів і їх конструкція не передбачає таких надмірностей. Швидше за все, це помилка підтримували давні християни, які вважали вікінгів пособниками диявола, тому їм належало для залякування носити роги на шоломі. Норвезька бог Тор на своєму шоломі мав крильця, які при певній частці фантазії можна було прийняти за роги.