Делікатність - явище рідкісне, особливо серед дітей, які рідко замислюються, кому і що вони говорять. Кривдник і ображений за день можуть не один раз помінятися ролями, при цьому на наступний ранок більшість дітей і не згадають деталі сталися конфло.
/Www.shutterstock.com

Однак, якщо дитина уразливий понад міру, - це заважає не тільки йому, але і всім тим, з ким він вступає в контакт. Будь-яка ситуація спілкування забарвлюється в негативні відтінки неадекватною реакцією дитини на події. Впоратися з цією хворобливою реакцією дуже складно.

Ніколи не сперечайтеся від дитячих образ, як від якоїсь дурниці, не заслуговує вашого "дорослого" уваги. Добре вже те, що між вами і дитиною встановилися настільки довірливі стосунки, що він розповідає вам про свої тривоги. Повірте, таке зустрічається не в кожній родині.

Чи не висміюйте його почуття, навіть легка поблажлива посмішка може в сто крат посилити гіркоту від нанесеної образи. Намагаючись підбадьорити дитину посмішкою, насправді ви демонструєте йому повне нерозуміння серйозності його переживань. А адже саме за розумінням і підтримкою він до вас і звернувся.

Звичайно, це зовсім не означає, що кожну образу треба любовно розбирати, аналізувати і обговорювати годинами, ні в якому разі! Уважно вислухавши дитини і висловивши свої розуміння і співчуття, змініть тему на більш приємну, щоб не розвинути в ньому звичку годинами "плакатися в жилетку" або таку рису, як мстивість.

Характерною особливістю дитячої психіки є легкість, з якої вони забувають засмучення і образи. І, якщо ви бачите, що дитина заспокоївся, переключився на щось інше, не варто нагадувати йому про неприємної ситуації питаннями на кшталт "Ну як, все в порядку?" Це буде рівносильно тому, якщо ви розбудіть сплячу людину, щоб нагадати йому, що він забув випити снодійне.

Як правило, ображатися схильні діти із заниженою самооцінкою і, тому, головне, що повинні робити батьки в цьому випадку , - постійно показувати дитині, що він любимо ними такий, який він є, не за якісь заслуги чи успіхи, а просто так. І хоча в психології це називається "безумовна любов", складно уявити собі, що справжня любов може бути інша.

Якщо ви запитаєте у свого скривдженого школяра, що б він хотів зробити зі своїм кривдником, якби був всемогутнім чарівником, то, швидше за все, почуєте щось на зразок "посадити у в'язницю, побити", і це ще не найжорстокіші варіанти, які часом пропонує скривджена дитина.

Щоб зруйнувати вже сформувалася у дитини логічний зв'язок " образа-помсту ", образ" ворога "в його свідомості потрібно поступово трансформувати.


Спочатку можна запропонувати дитині знайти в кривдника щось смішне. Потім - спробувати відшукати у ворога щось, що викликає жалість. З цим завданням діти молодшого шкільного віку справляються гірше, ніж більш старші, т. К. Здатність співпереживати у маленьких дітей майже відсутній і формується з віком.

Для полегшення виконання цього завдання можна нагадати дитині, що невиправдана, необгрунтована агресія, - це найчастіше, ознака захисту, і, отже, кривдник намагається своїми діями вирівняти ваші стану, викликаючи в тобі почуття страху, тривоги чи приниження. Наступний крок - знайти в своєму ворога те, що викликає симпатію. При виникненні труднощів на цьому етапі не зайвим буває нагадати про те, що не буває людей, витканих з одних недоліків.

І, нарешті, останнє - постаратися побачити себе очима кривдника, зрозуміти, чому ця людина вирішив, що тебе можна образити. При цьому самі батьки також можуть проаналізувати, чи не програмують вони дитини на роль жертви, не ставлять Чи своїм ставленням певний сценарій його спілкування з людьми. Якщо в сім'ї панує зневажливе або неповажне ставлення до особистості дитини, до його дитячих потреб і проблем, то саме такого ставлення і буде чекати дитина від інших людей, підсвідомо зводячи будь-яку ситуацію спілкування до звичної моделі.

Очевидно, що дитяча образливість не росте на порожньому місці, її коріння - в особливостях виховання. І якщо ми хочемо, щоб наша дитина в майбутньому став благополучним і успішним, наше завдання зміцнити в ньому впевненість у тому, що він, як і всі люди, гідний любові та поваги.