Розглянемо найбільш часто зустрічаються проблеми при вихованні дитини та робота над ними. У наведених далі коротких начерках даються конкретні поради щодо поліпшення взаємин між батьками і дітьми при найрізноманітніших проблемних ситуаціях.

Проблема 1. нешанобливо висловлювання, хамство

Можливі причини:

• Порушені взаємини між батьком і дитиною

Рекомендоване поведінка:

Слід пам'ятати, що нешаноблива мова і тон голосу є симптомами порушених взаємин. Якщо батьки хочуть, щоб діти з повагою до них ставилися, то вони повинні шанобливо звертатися з дітьми. Спробуйте звернути увагу на ваш тон при поводженні з дітьми.

Проблема 2.Спалахи роздратування

Можливі причини:

• Дитина намагається досягти чого-небудь, але в нього не виходить.

• Використання роздратування для демонстрації своєї сили і для того, щоб змусити батьків поступитися своїм вимогам.

Рекомендоване поведінка:

Демонструємо розуміння і співчуття, але в той же час допомагаємо дитині зрозуміти, що його злість не допоможе вирішити проблему. Навпаки, злість буде тримати дитину в напрузі і зробить його дії менш ефективними. Спонукаємо дитини заспокоїтися і розглянути інші можливості, які можуть допомогти впоратися із завданням, і може бути, навіть пропонуємо чим-небудь допомогти.

У цьому випадку для прояви подразнення необхідний глядач. Найефективнішим способом тут буде позбавлення дитини її глядача. Батькам слід віддалитися, даючи дитині повну можливість кидатися на підлогу і верещати скільки завгодно. Дитина рідко доводить справу до такого стану, коли йому стає по-справжньому боляче. Але це може статися, і якщо батьки турбуватимуться і злякаються, то дитина буде вити з них мотузки. Якщо ж батьки залишаться незворушні, то дитина, побачивши, що на них його "концерт" не виробляє жодного враження, навряд чи повторить таке подання.

Батькам, які ігнорують спалах роздратування дитини, не слід згадувати про неї після того , як дитина заспокоїться. Необхідно розмовляти з дитиною так, як ніби нічого не сталося. Якщо дитина повторить спалах роздратування, то слід відтворити стандартні відповідні дії - піти. При дотриманні батьками послідовності, дитина відмовиться від використання дій, які не приносять ніякого результату.

Проблема 3. Ниття і пхикання

Можливі причини:

• Залучення увагу батьків.

Рекомендоване поведінка:

Не слід звертати уваги на таку поведінку, Але якщо батькам важко його винести, то краще піти в таке місце, куди дитина не зможе дістатися, наприклад, у ванну кімнату.
Дуже ефективним способом поводження з пхикає дитиною є лікування шоком. Замість того, щоб умовляти дитину припинити пхикання, можна попросити його говорити ниючим тоном всякий раз, коли дитина звертається до батьків.

Проблема 4. Брехня, злодійство

Можливі причини:

• Спроба уникнути реального або ймовірного покарання.

• Бажання відчути владу і в чомусь перевершити кого-небудь (особливо дорослого ).

• Прагнення помститися, заподіяти біль батькам, для яких довіра - цінність.

• Залучення уваги, особливо, коли вони переконані, що повинні зробити щось по-справжньому погане, щоб батьки зайнялися ними.

Рекомендоване поведінка:

Перш за все, слід розпізнати мета подібної поведінки, після чого доречно відверте і відкрите обговорення з дитиною, того, чому він прийшов до переконання, що красти або брехати - вигідно. Не можна намагатися не помічати таких проблем або намагатися впорається з ними, діючи манівцями.

Часто батьки не усвідомлюють того, що вони самі навчають дітей брехати, коли це вигідно, і які важкі ситуації вони створюють цим. Ось лише деякі приклади:

1. Складання записок з вигаданими поважними причинами пропуску дитиною шкільних занять.

2. Прохання до дитини відповісти на телефонний дзвінок, сказавши дзвонив, що батька немає вдома.

3. Рада дитині збрехати про свій вік для того, щоб заощадити на квиток у кіно або для того щоб отримати роботу.

4. Повчання дитини заперечувати щось для того, щоб уникнути неприємностей.

5. Брехня в разі не виконання даного дитині обіцянки.

6. Хвастощі тим, як батькові вдалося обхитрити продавця або схитрувати на податках.

7. Відмова зізнатися в тому, що зробив помилку, коли дитина дуже добре знає, що батько її здійснив.

Проблема 5. Телевізор

Можливі причини :

• Діти не вміють розважатися самостійно.

• Діти моделюють свою поведінку по образу поведінки своїх батьків

Рекомендоване поведінка:

1.


Складіть список програм для дітей, проти перегляду яких у вас немає заперечень.

2. Узгодьте временя і тривалість (як у шкільні дні, так і у вихідні) дозволеного перегляду телевізора.

3. Відповідно з попередніми двома положеннями дозвольте дітям вибирати програми, які вони хотіли б переглянути.

4. Завірте дітей, що через тиждень або два, план буде переглянутий, що забезпечить гнучкість у виборі програм.

5. Якщо діти в один і той же час хочуть дивитися різні програми, порадьте їм домовитися про черговість вибору передач. Ще одна можливість вирішення цієї проблеми - запис однієї з програм на відеокасету, щоб інший дитина змогла подивитися її пізніше.

6. З усього вищесказаного можуть бути зроблені винятки для дуже специфічних випадків. При цьому слід проявляти обережність, щоб будь-яка бажана програма з легкістю НЕ приписувалася до розряду "особливих", щоб перехитрити сформовану систему.

7. Узгодьте з дітьми санкції за порушення вищевказаних положень:

8. Якщо дитина вирішила дивитися телевізор більше покладеного часу, то за це йому доведеться розплатитися повною забороною перегляду телевізора на наступний день.

9. Якщо порушення прийнятих положень відбувається часто, то повністю повинен бути заборонений перегляд телевізора протягом обумовленого проміжку часу. В якості такого проміжку пропонується тиждень.

Проблема 6. Ранковий підйом

Можливі причини:

• Бажання змусити батьків займатися ними.

• Демонстрація влади над батьком.

Рекомендоване поведінка:

Ми радимо батькам дати дитині будильник , навчити його з ним поводитися, показати, як його потрібно виставити на певний час (або, якщо дитина ще дуже малий, самому виставити на потрібне для нього час), як його вимикати, коли він задзвонить. Набагато частіше проблема пов'язана з батьком, а не з дитиною.

Батьки, чия дитина змушує йому прислуговувати, і які роками будили своєї дитини (кожен день беручи участь в одній і тій же боротьбі), наполягають на тому, що дитина просто не почує будильника і продовжить спати, або просто не встане з ліжка і в кінцевому підсумку, запізниться до школи. Таке може статися в перший день, або, в деяких випадках, два дні поспіль. Але рідко зустрічаються діти, які не брали б на себе відповідальність за підйом і самостійну підготовку до школи, коли зрозуміли, що гра закінчилася, і батьки більше не будуть брати на себе цю відповідальність.

Особливо схильні проявляти "глухоту до батьків "при ранковому підйомі та відмову прокидатися підлітки. Здебільшого це підлітки, яких батьки будили протягом усього часу, відвідування школи. Вони вважають це батьківського обов'язком, і ображаються, коли батьки несподівано відмовляються їм прислужувати. Якщо батьки будуть послідовні у своїй відмові будити їх вранці і не стануть вступати з ними в боротьбу, то діти, з небажанням, але приймуть на себе цей обов'язок.

Проблема 7. Відхід до сну

Можливі причини:

• Боротьба за владу.

• Залучення батьківської уваги

Рекомендоване поведінка:

1. Обговоріть з дітьми час, коли вони повинні бути в своїх кімнатах, або в тій частині кімнати, де вони сплять (у випадку, якщо у них немає окремої кімнати).

2. У тому, що стосується часу, коли вони повинні розійтися по своїх кімнатах, діти зобов'язані дотримуватися встановленого угоду. Однак вирішення питання про те, коли їм лягати спати слід надати самим дітям (пункт, який деяким батькам важко прийняти). Більшість дітей лягають спати незабаром після того, як вони йдуть у свої кімнати, оскільки тепер вони не отримують уваги від батьків.

3. Скажіть дітям, що ви розповісте їм казку або поговоріть з ними, коли вони ляжуть в ліжко, але встановіть час, після закінчення якого вже не станете цього робити.

4. Перед тим як піти в свої кімнати, діти повинні сходити в туалет.

5. Поставте склянку з водою біля ліжка.

6. Якщо дитина починає щось просити, вийшовши зі своєї кімнати, ігноруйте це, роблячи вигляд, що ви їх не чуєте.

7. Якщо дитина увійде до батьків, візьміть його твердо за руку і перепровадили назад в спальню. Можливо, цю процедуру за один вечір доведеться повторити кілька разів, але це не триватиме довго.

8. Не дозволяйте собі перевіряти, заснув дитина чи ні.