З кожним днем проблема економії електроенергії коштує все гостріше. Дуже вже часто зростають ціни на оплату електроенергії, втім, зростає і кількість побутових електричних приладів, які споживають цю енергію. За допомогою спеціальних люмінесцентних ламп можна економити, хоча, звичайно, до енергозберігаючої лампи відноситься будь-який вид, який споживає меншу кількість електроенергії, ніж проста, звичайна лампа.

Переваги та особливості люмінесцентних ламп

Отже, люмінесцентні лампи серед всіх інших найбільш економічні і працюють за принципом вторинного випромінювання. У скляній колбі через пари ртуті проходить електричний струм і викликає ультрафіолетове світіння, яке перетворюється на видиме через те, що на внутрішній стороні колби є люмінесцентний шар.

Ще в 30-х роках минулого століття з'явилися такі лампи, але отримали лише в наш час широке застосування, та і коштувати вони стали набагато дешевше. Була думка, що такі лампи негативно впливають на очі і це правда, адже застосовувалося в їх пристрої пускорегулюючий дросельне пристрій. Але тепер негативного впливу немає, оскільки з'явилися електронні пристрої. Якщо ви купуєте нову люстру, то зверніть увагу на патрони. Якщо вони стандартні, то тільки тоді ви зможете використовувати люмінесцентні лампи, головною перевагою яких є висока економічність.

Типи енергозберігаючих ламп

У невеликі світильники встановлюється енергозберігаюча компактна люмінесцентна лампа.


Такі лампи володіють не менше 10 видами цоколя. Лампи з цоколем E40, E27 і E14 встановлюються в патрони звичайних ламп розжарювання. Патрон Е40 - промисловий стандартний, Е27 - побутової стандартний і Е14 - зменшений.

Використовуються люмінесцентні лампи в герметичних або відкритих світильниках для вологих і сухих приміщень відповідно. На кожній упаковці ви можете побачити міжнародне маркування (цифровий код), який характеризує світло, яке випромінює лампа. Перша цифра - індекс передачі кольору, поділений на 10-ть. Друга і третя цифри - температура лампи за шкалою Кельвіна. Наприклад, якщо перша цифра 5, то це означає, що лампа підходить для гаража, а для житла вже необхідні цифри 8 або 9. Лампи з маркуванням 840, 830 і 827 є кращими з передачі світла і світловіддачі.

Енергозберігаючі люмінесцентні лампи при низьких температурах погоди використовувати не можна. При перепадах напруги або при частому вимкнення/переходу лампи термін їх служби в рази знижується. У порівнянні зі спектром, який випромінює звичайна лампа розжарювання, то у люмінесцентної енергозберігаючої лампи частину спектру відсутня взагалі. Саме цим і пояснюється підвищена втома очей і спотворення передачі кольору. У люмінесцентних лампах міститься від 3-х до 5-ти мг ртуті, яка відноситься до розряду отруйних і небезпечних речовин. До речі, перші лампи взагалі містили радіоактивна речовина криптон-85.