Як приємно прогулятися по лісі, особливо навесні, коли соковита зелень трави та листя дерев тішить око. І яке тільки задоволення подихати свіжим повітрям, насолодитися співом птахів і пахощами квітів!

Шкода, але іноді наш приємний похід на природу може закінчитися зовсім неприємним сюрпризом у вигляді укусів комах. І особливо небезпечний у цьому плані кліщ, який харчується кров'ю людей і тварин. Сам по собі він, по-принципі, не шкідливий, але, на жаль, дуже часто ця комаха є переносником смертельно небезпечних захворювань, таких як кліщовий вірусний енцефаліт, кримська геморагічна лихоманка, а також кліщовий системний бореліоз або хвороба Лайма. Звичайно, в ідеалі наше завдання - не допустити його укусу, але якщо все ж це сталося - якнайшвидше його видалити. Для того щоб це зробити - потрібно, насамперед, знати, як виглядає сам кліщ.

Як виглядає кліщ

По виду це комаха дуже нагадує маленького павучка. Адже воно дійсно відноситься до загону павукоподібних. Це дуже маленьке, розміром всього кілька міліметрів, членистоногое комаха, яка живе в різних місцях нашої планети і, відповідно, виглядає по-різному. Однак на рідних теренах найчастіше можна зустріти лісового кліща, який має приплюснуті черевце коричневого або чорного кольору, маленьку голівку з хоботком і вісім ніжок з присосками. Іноді його тільце по периметру пофарбовано червоною облямівкою.

Самці цих комах значно менше самок, та й небезпеки вони, практично, не уявляють, адже саме самки найчастіше нападають на людину і можуть пити кров своєї жертви по кілька годин поспіль. Цікаво, що зір у цих небезпечних комах відсутня, так що своїх жертв вони відчувають за допомогою дотику і нюху. Між іншим, відчути запах крові ці членистоногі здатні на відстані десяти метрів!

Найчастіше їх можна зустріти на лісових галявинах листяних лісів, недалеко від лугів, на галявинах, на берегах озер і річок. Найбільше цих комах можна спостерігати біля стежок і лісових доріжок, де вони чекають своїх жертв. На відміну від поширеної думки, що кліщі нібито стрибають на людей і тварин з гілок дерев, ці комахи насправді живуть у траві і просто чіпляються за взуття чи одяг перехожих. А потім спритно підіймаються по тілу жертви наверх і вибирають зручні місця для укусів, де шкіра більш ніжна і тонка, наприклад, в районі пахвових западин, під колінами, за вухами, на шиї, в паховій області.

Під час укусу кліщ разом зі слиною виділяє в ранку специфічне знеболююче речовина, яка не дозволяє нам відчути болю. Тому людина може навіть не підозрювати, що на його тілі знаходиться цей паразит.


Тим часом кліщ може напитися крові і просто відпасти, а може, якщо це самка, забратися глибше, і через кілька діб відкласти яйця прямо в тіло людини. Як же розпізнати його під шкірою раніше, ніж це трапиться?

Як розпізнати кліща під шкірою

Забравшись в підходяще тепле і затишне місце на шкірі людини, кліщ впивається в тіло своїм хоботком, так що його головка повністю ховається під шкірою. Зовні залишається лише тіло комахи. Враховуючи невеликі розміри, на самому початку паразитування його важко розгледіти. У місціукусу можливо лише незначне почервоніння та освіта маленького горбика, в центрі якого можна розгледіти темний плямочка, схоже на невелику скалку.

Може навіть здатися, що на тілі з'явилася нова маленька родимка. Однак придивіться уважніше, можливо ви побачите почервоніння і місце укусу комахи. Досить швидко, відразу після того, як кліщ насититься кров'ю своєї жертви, він дуже сильно збільшується, і тоді стає вже добре помітним, утворюючи горбик, іноді розміром до одного сантиметра.

Що робити в разі укусу кліща

Природно, якщо ви виявили на своєму тілі укус паразита, необхідно обов'язково звернутися до лікаря, і зробити це якомога швидше, адже як ми вже говорили, це комаха є переносником дуже небезпечних захворювань, які потребують невідкладного специфічного лікування. Однак щоб скоротити його шкідливе перебування у вашому організмі, ви можете й самі спробувати його витягти.

Для того щоб це зробити, найкраще скористатися спеціальним медичним затискачем із зігнутим кінчиком. Необхідно схопити цим інструментом комаха якомога ближче до його голівці, а потім, злегка потягуючи його за тільце, спробувати обережно, обертальними рухами, витягнути його з ранки.

Якщо немає медичного затиску - можна скористатися пінцетом або звичайною ниткою , яку потрібно обмотати навколо кліща і такими ж круговими рухами спробувати витягти комаха.

По закінченні цієї малоприємній процедури обробіть ранку йодом або зеленкою і відправте кліща в лабораторію, щоб переконатися, що він НЕ заніс вам ніякої зарази.

Профілактика укусів кліща

З моменту, коли кліщ потрапляє на тіло людини і до того моменту, як він впивається в його шкіру - проходить близько півгодини. Тому головною профілактикою укусів цього шкідливого комахи є періодичний огляд свого тіла під час прогулянок по лісі або лузі і по поверненню додому. Особливо це актуально в кінці весни і на початку літа, коли кліщі особливо активні.