Йога - найдавніша духовна практика родом з Індії. Вчені вагаються з відповіддю на питання, коли точно вона з'явилася, але, як видно, не пізніше ніж у другому тисячолітті до нової ери. За цей час йога розвинулася у безліч напрямків, кожне з яких відрізняється своїми цілями і засобами їх досягнення.

У наш час у західному світі встановилася справжня мода на заняття йогою. Не всі знають, що йога, якою займаються у численних школах йоги і фітнес-центрах, називається хатха-йога, спрямована на досягнення фізичного здоров'я через впорядковане дихання і правильні пози, і є лише малою частиною системи йогів. Західні вчені вже повною мірою оцінили благотворний вплив цієї стародавньої практики на здоров'я.

Крім Хатхі, існують такі напрями йоги, як йога дії (карма-йога), йога віри і поклоніння (бхакті-йога), йога знання (джняна-йога), йога пробудження енергії в хребті (лайя-йога), правильного використання звуків і слів (мантра-йога), йога медитації і споглядання (раджа-йога) та багато інших.

Найбільшу популярність на сьогоднішній день отримала йога Айенгара, названа так по імені одного з вчителів. Вона передбачає рівномірний неагресивне витягування одних частин тіла і розслаблення інших; управління диханням; усвідомлення присутності розуму у всьому своїй істоті, будь то ступні, нирки або мозок; увага до найменших искривлениям в тілі або рухах дихання.


Центри йоги Айенгара сьогодні відкриті майже у всіх великих містах Росії. Але займатися можна і вдома, благо зараз достатньо літератури та відеофільмів, присвячених різним комплексам.

Ось кілька правил, яких слід дотримуватися, займаючись будинку. Займатися найкраще на світанку, після того, як ви встали з ліжка і прийняли душ. А от сніданок варто відкласти. Вікна в кімнаті для занять повинні бути відкриті, одяг - не утрудняти рухів. Заняття проводяться тільки на підлозі, не можна займатися на ліжку.

Постарайтеся якомога краще зрозуміти, як саме виконувати ту чи іншу асану, тільки після цього можна приступати. Не розібравшись до кінця, не беріться за виконання неясних вам вправ!

Якщо щось не виходить - краще відкласти виконання цієї асани на більш пізній час, коли ви поступово збільшите навантаження. Виконання асан повинно супроводжуватися відчуттям задоволення від концентрації на відчуттях. Якщо це не так, то швидше за все ви щось робите неправильно. Найкраще поєднувати заняття з учителем та індивідуальні заняття вдома. Так ви будете впевнені в тому, що стежте за диханням і виконуєте асани правильно.

Підготовлено відділом Здоров'я